KRR: Komisyon yok, imzaya bekliyoruz

Hürriyet Haber
01 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 30 Eylül 2007 - 21:06

Kohlerberg Kravis Roberts & Co. (KKR) firmasının, U.N Ro-Ro Grubunun bütün hissedarlarına yaptığı teklifin, 1-5 Ekim tarihleri arasında imzaya açık kalacağı bildirildi.

KKR’den yapılan yazılı açıklamada, "KKR firması, tamamı KKR tarafından yönetilen yatırım fonlarına ait olarak kurulmuş bir şirket olan Trieste Bidco Denizcilik ve Taşımacılık A.Ş’nin U.N Ro-Ro İşletmeleri A.Ş ve onun alt şirketleri olan U.N Deniz Taşımacılığı A.Ş, U.N Deniz İşletmeciliği A.Ş ve U.N Gemicilik Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin yüzde 100 hissesine toplam 910 milyon avroluk firma değeri üzerinden teklif yapmış olduğunu teyid eder" denildi. Açıklamada, bu teklifin 1-5 Ekim 2007 tarihleri arasında U.N Ro-Ro Grubunda pay sahibi olan şirket ortaklarının imzasına açık kalacağı kaydedildi. Açıklamada ayrıca, U.N Ro-Ro firmasında çoğunluğu oluşturan pay sahibi ortaklar tarafından temsilciler olarak seçilen ve yetki verilen Cüneyt Solakoğlu ve Erol Soylu’ya taraflarınca bugüne kadar hiçbir komisyon bedeli ödenmediği ve ödenmeyeceği de vurgulandı.

ULUSOY DA KARŞI ÇIKMIŞTI: ABD’li özel sermaye fonu KKR ile yüzde 87 hissesi için görüşmelerinin yürütüldüğü Un Ro-Ro’nun satışına, UND ve ihracatçılardan sonra Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Ulusoy da karşı çıkmıştı. "Sadece malımızın değerini öğrenmek istedik. Bizi kandırıp şirketi satmaya kalktılar" diyen Ulusoy, "UN Ro-Ro milli bir filodur. Bu şirketi kimseye sattırmam" dedi. Ulusoy, satış kararındaki imzası için ise "Herhangi bir tazminat talebine karşı 30 milyon doları gözden çıkardım" demişti. Bu açıklama üzerine UN Ro-Ro’nun CEO’su Cüneyt Solakoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Ulusoy’un hisselerini satmama yönünde aldığı kararın KKR ile yürüyen satış sürecini etkilemeyeceğini savunmuştu.

1 MİLYON EURO FAZLASI: Ulusoy’dan sonra açıklama yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ulaştırma ve Lojistik Sektör Meclis Başkanı Çetin Nuhoğlu da U.N RO-RO A.Ş’nin çoğunluk hisselerinin Kohlberg Kravis Roberts & Co. L.P’ye (KKR) satışına ilişkin, ortaklara, şirketin Borsaya açılmasını önerdiğini, Borsa’ya açıldığında yüzde 40’ının değerinin 1 milyar Euro’nun üzerinde olacağını kaydetti. Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin (UND) iftar yemeğinde konuşan Nuhoğlu, UN RO-RO Yönetim Kurulu üyelerine ve tüm ortaklarına Çetin Nuhoğlu olarak bir mektup yazdığını söyleyerek, "UN RO-RO stratejik bir şirkettir, Türk nakliyecisinin vazgeçilmez bir sigortasıdır ve bizlerin, sektörün, kamunun destekleriyle bu hale gelmiştir" dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı