Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kromsan Fabrikası'nın kapatılmayacak

  Ali Ekber ŞEN- Mustafa ERCAN/ MERSİN(İçel)
  19.07.2001 - 15:49 | Son Güncelleme:

  Zehir atıklarını denize boşalttığı ve 3 aylık dönemde, dünyaca koruma altında tutulan Caretta kaplumbağaların ölümüne neden oldukları iddiası ile  Mersin'in Kazanlı beldesindeki Kromsan Fabrikası'nın kapatılması ile ilgili dava, usulden reddedildi.
  Mersin 4'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nde, Kazanlı Belediyesi'nce açılan ve dilekçesi verilirken Rock müzik sanatçısı Haluk Levent'in de bulunduğu davanın ilk duruşmasında, Kromsan'ı 4, Belediye'yi CHP'li Başkan Kenan Yıldırım ve 2 avukat temsil etti. Mahkeme Başkanı Remzi Nazlıcan, duruşmayı görüntülemeye çalışan gazetecilere izin vermedi. Nazlıcan, duruşmanın aleni olduğunu, kamuoyunun merakla beklediği davanın aşamalarını izlemeye çalıştıklarını belirterek itiraz eden gazetecileri "Bana görevimi öğretemezsiniz" diye yanıtladı. Mahkeme başkanı bir muhabiri de "gürültü yaptığı" gerekçesi ile salondan çıkarttı.

  HUKUK TARTIŞMASI

  Kromsan'ın avukatları, davanın usule uygun olmadığını, Kazanlı Belediyesi'nin dava açma hakkı bulunmadığını belirterek, "2872 sayılı Çevre Kanunu'na aykırı faaliyet gösteren fabrikaların kapatılması konusu 15'inci maddede toplanmıştır. Buna göre, Çevre Yasası'na aykırı faaliyet gösteren kuruluşların kapatılması yetkisi mülki amirlere verilmiştir. Bu nedenle kapatma başvurusunun İçel Valiliği'ne yapılması gerekmektedir" diyerek davanın reddini istedi.

  Belediye avukatları, kapatma davasında mahkemenin yetkili olduğunu öne sürdü. Avukatlar, 1981 yılında yerel bir mahkemenin, belediyenin taraf olduğu davada, çevre kirliliği yaratan çimento fabrikasının kapatılması kararı verdiğini, Yargıtay 1'inci Hukuk Dairesi'nin de, mahkemenin yetkili olduğu görüşünü açıkladığını anımsattı. Avukatlar, Yargıtay kararını mahkemeye sunarak, davanın devamını istedi. Ancak mahkeme başkanı, 15 dakika süren duruşma sonunda, Kormsan avukatlarının isteğine uyarak, yetkisizlik kararı verip davayı usul yönünden reddetti.

  Belediye Başkanı Kenan Yıldırım, çevre felaketine neden olduğunu öne sürdüğü fabrikanın kapatılması için hukuki mücadelelerinin süreceğini belirtirken, "İçel Valiliği'ne başvuracağız. Eğer yine reddedilirse Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açacağız" dedi.

  KAPLUMBAĞALAR ÖLMÜŞTÜ

  Şişecam Holding'e bağlı Kromsan Fabrikası geçen mart ayında atık havuzlarını açtırdıkları kanalla denize bağladı. Sahilin bir anda kan kırmızı renge bulanması ile harekete geçen  Belediye, İl Çevre Müdürlüğü'ne başvurarak tespit yaptırdı. Alınan su örneklerinin incelenmesinden sonra fabrikaya 23 milyar lira ceza yazıldı. Mart ayının sonundan itibaren de sahilde önce 23 yeşil deniz kaplumbağasının ölüsü bulundu. İstanbul Adli Tıp Kurumu ve Almanya'daki Prof. Jager Enstitüsü'ndeki incelemede, ölen kaplumbağaların ciğerlerinde yüksek oranda zehirli krom belirlendi. Bu arada bölgede Caretta Caretta kaplumbağaları inceleyen BM temsilcisi de, bu kaplumbağaların ölümlerine tanık olunca kamuoyunda büyük tepki gördü.

  Çevre Bakanlığı bunun üzerine yeniden heyet göndererek bölgede ve Kromsan'da inceleme yaptırdı. Ancak sonuçları henüz açıklanmadı. Kaplumbağa ölümlerine neden olmakla suçlanan Kromsan yetkilileri ise büyük harcamalarla arıtma tesisleri kurduklarını, kaplumbağa ölümlerinin kendi atıkları ile ilgili olamayacağını, bilimsel inceleme yapılması gerektiğini söyledi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı