Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Krizlere ve seçimlere bayılırım

  Zeynep BİLGEHAN
  15.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 14.01.2012 - 21:38

  Ekonomi programcısı İngiliz Richard Quest, CNN International haber kanalının en meşhur yüzlerinden. Seveni de çok nefret edeni de... Ancak herkes, onun farklı bir üslubu olduğu konusunda hem fikir. Quest sunumlarıyla, sıkıcı olarak nam salan finans ve iş dünyası haberlerini eğlenceli hale getiriyor. Üç günlük Türkiye ziyareti esnasında Türkiye ekonomisi dahil pek çok şeyi konuştuk.

  Bir İngiliz olarak 12 yıldır dünyanın en bilinen Amerikan televizyon kanallarından birinde çalışmak nasıl bir his?

  - Yıllarca BBC'nin ABD'deki ofisinde çalıştıktan sonra Londra'da Amerikalı bir şirket için çalışmak garip gelmiyor. CNN International'da 30-40 farklı milletten çalışan var. Tabii bazen Atlanta'daki merkeze gittiğimde ortalıkta kokusuna bile dayanamadığım Amerikan kızarmış tavuklarını ve patatesleri görünce "Evet, ben bir Amerikan kanalında çalışıyorum" diyorum.

  Bu yıl ABD'de başkanlık seçimleri yapılacak. Buna yönelik özel bir program projeniz var mı?

  - Şu an için yok ama seçimlerden dolayı çok heyecanlıyım. Seçimlere bayılıyorum! 1984'ten beri hiçbir seçimi kaçırmadım... Adil ve özgürce yapıldığı sürece nerede yapıldığının önemi yok; tüm ülkeler için seçim büyüleyici bir olay. İnsanların oy vermeye giderkenki yüz ifadeleri çok etkileyici.

  27 yıl boyunca yaptığınız haberler arasında sizin için en heyecanlı olanı hangisiydi?

  - 1987'de haberini yaptığım ilk sermaye piyasası krizi harikaydı! Dow Jones piyasası bir günde 25 puan kadar düşmüştü. Çok şey öğrenmiştim. Bu yılki finans kriz de heyecanlıydı. 1987'deki kadar korkmadım ama nasıl sonuçlanacağını merak ettim. Kemer sıkma politikaları ve global politikalar tüm dünyanın daha önce görülmemiş şekilde bir arada hareket etmesini sağladı.

  Krizlerden başka heyecanlandığınız haber olmadı mı?

  - 2003'te İngiltere Kraliçesi'nin tahta çıkışının 50'nci yıldönümü kutlamaları da çok güzeldi. Britanyalı olmaktan gurur duyan biri olarak oradaki kalabalığın içinde bulunmak inanılmazdı. Ama geriye baktığımda yapmaktan en gurur duyduğum haber açık ara Concorde'un son uçuşuydu. 110 yıllık havacılık tarihinde her zaman ilerleme kaydettik. Concorde uçmayı kestiğindeyse ilk kez bir adım geri gittik.

  Hiç gazetecilik heyecanınızı kaybedeceğiniz endişesi taşıyor musunuz?

  - Bir meslektaşımdan, "Richard, artık eskisi gibi heyecanlı değilsin, izlenmiyorsun" sözünü duyana, istifa ya da emekliliğimi düşünmeye başlayana kadar o günün geleceğini sanmıyorum. Yapımcım, "Haftaya Türkiye Maliye Bakanı'yla röportajın var" dediğinde heyecanla "Yaşasın, haydi İstanbul'a gidelim" dediğim sürece işime aynı heyecanla devam edeceğim.

  ABD'DEKİ DURGUNLUĞU TÜRKİYE DENGELEYECEK

  Türkiye'ye bu kez hangi vesileyle geldiniz?

  - Avrupa'da nasıl iş yapıldığını anlatan yeni programım 'Marketplace Europe' (Pazaryeri Avrupa) için üç günlüğüne geldim. Program için Maliye Bakanı'nız Mehmet Şimşek ve Güler Sabancı'yla röportaj yaptım.

  İş dünyasında birçok kişi arasından neden Güler Sabancı'yı seçtiniz?

  - Eğer 'ekonomiye yön veren bir kadın' olduğundan seçtiğimi sanıyorsanız maalesef sizi hayal kırıklığına uğratacağım. Sabancı Holding'i birçok alanda faaliyet gösteren büyük bir şirket olduğundan dolayı seçtim. Programım, Türkiye ekonomisinin hem devletten hem de özel sektörden bir CEO'nun gözünden nasıl göründüğüyle ilgili.

  İş dünyasından tanıdığınız veya takip ettiğiniz Türkler var mı?

  - Türkler birçok sektörde büyük şirketlere sahip ama tanıdığım kimse yok. Havacılığa ilgimden dolayı yalnızca Türk Hava Yolları'nın stratejilerini ve neler yaptığını biliyorum. Markalarını yeniden konumlandırma hikâyeleri büyüleyici.

  Türk ekonomisiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

  - Ekonomi çok hızlı büyüyordu ve artık yavaşlamak üzere. Asıl merak uyandıran; bu yavaşlamanın ve etkilerinin hem Maliye Bakanlığı hem de Merkez Bankası tarafından nasıl yönetileceği... Yakında Avrupa da durgunluğa girecek. İngiltere ve ABD bu durgunluktan kaçmaya çalıştığında Türkiye önemli bir denge görevi üstlenecek. Şu an büyüyen, güçlü bir ekonomiye sahipsiniz. Ama ayrıca yeni gelişen bir ekonominin sembollerinden enflasyon, döviz kuru ve cari hesaplarda dengesizlik var. Ve de sürekli hızlanıp yavaşlayan ekonomik büyüme söz konusu. Bunun bir Vahşi Batı ekonomisi olduğunu söylemiyorum ama sürekli değişen dengelerin piyasa üstünde heyecanlandırıcı etkisi var.

  SKANDALI ATLATTI, KÜLLERİNDEN DOĞDU

  İngiliz televizyoncu Richard Quest (49) 12 yıl boyunca BBC'nin ABD temsilciliğini üstlendikten sonra CNN International'a geçti. Nasıl para kazanıp harcadığımızı araştırdığı programıyla iş dünyasının sıkıcı olduğu iddiasını yıktı. Ancak 2008'de tatsız bir olayla haber konusu oldu. 18 Nisan 2008'de sabah 03.42'de Central Park'ta cebinde uyuşturucu maddelerle bir otomobilin içinde yakalandı. Altı aylık rehabilitasyondan sonra kurumu CNN onu yalnız bırakmadı. 2009'da yeni programı Quest Means Business'la ekrana döndü: CEO'lar ve siyasetçiler, bu programına konuk olabilmek için sıraya giriyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı