Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Krizin uğramadığı şehir

  Ali LEYLAK- Ömer PINAR/ŞANLIURFA, (DHA)
  13 Ekim 2008 - 11:32Son Güncelleme : 13 Ekim 2008 - 15:13

  Şanlıurfa'da iki ayrı aşiret ailelerinin çocukları evlendi. İki ayrı düğünde dolarlar havada uçuştu, takılan takılar sandıklarla taşındı. Saz ekipleri paraları toplamak için brbiriyle yarıştı.

  DOLARLAR HAVADA UÇUŞTU

  Şanlıurfa’nın ileri gelenlerinden Gerger ve Kapaklı ailelerinin düğününde 1 Dolarlık banknotlar havada uçuştu.

  Havaya savrulan dolarları 5 görevli yerlerden toplayıp çantalara doldururken, görevliler seyyar döviz bürosu gibi, yeniden atmak isteyenlere YTL karşılığı dolar verdi. Dolar yağmuru altında geçen düğünde gelin, takılan yaklaşık 130 bin YTL değerindeki bilezik, cumhuriyet altını, bileklik, gerdanlık ve kolyeyi taşımakta zorlandı.

  Harran Otel’de yapılan düğünde işletmeci 27 yaşındaki Serhat Gerger ile avukat 26 yaşındaki Ayşe Kapaklı yaşamlarını birleştirdi. Düğüne katılan yaklaşık 500 davetli, çiftin piste gelişinin ardından dolar atma yarışına girdi. Aralarında kadınların da bulunduğu onlarca kişi ceplerinden desteler halinde çıkardıkları 1’lik banknotlardan oluşan dolşehirarları havaya savurdu. Havaya savrulan dolarları 5 görevli yerlerden toplayıp, saz ekibinin yanında bulunan çantalara doldurdu. Cebinde dolar kalmayan davetliler, dolarları toplayan orkestra görevlilerine başvurup, YTL vererek dolar satın alıp, yeniden saçtı. Bunun üzerine salonda dolar- YTL hareketi de yaşandı.

  Gecenin sonunda ise davetliler bu kez gelin Ayşe Kapaklı’ya takı takma yarışına girdi. Sırayla geline altın takan davetlilerin, taktılarıyla bir anda üzeri kilolarca altınla dolan gelin, taşımakta zorlandı. Geline yaklaşık 130 bin YTL değerinde inci kolye, altın kemer, örme set takımı, Urfa akıtması, kordon, hasır bilezik gibi birçok ziynet eşyası ve para takıldı. Yerel sanatçıların katıldığı düğünde davetlilere yöresel yemek ikram edildi. Havai fişek gösterisinin de yapıldığı düğün yaklaşık 5 saat sürdü.

  Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, AKP Milletvekili Sabahattin Cevheri ile çok sayıda bürokrat, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve kentin ileri gelen aşiret üyelerinin hazır bulunduğu düğüne katılanlar Türkçe ve Kürtçe müzik eşliğinde halay çekerek eğlendi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı