Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Krizin rantı

"İSLAM devriminin idealleri milyonlarca insanın kalplerine ulaşıyor."

"Bugün ülkelerinde başörtüsünü yasaklayan, Hazreti Muhammed’e hakaret eden, yaratıcı İran gençliğinin potansiyelini ortaya koymasını engellemek için ülkemizi baskı altına alan düşmanlar, İslami hareketin yükselen momentumunu durdurabileceklerini düşünüyorlar."

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad dün İslam Devrimi’nin yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada söylüyor bunları.

İnançlarına yönelik saldırılara karşı çıkan insanların tepkileri ile başlayan karikatür krizi, nükleer çalışmaları nedeniyle yalnızlaşmakta olan İran yönetiminin yardımına yetişti.

İran yönetimi, İslam dünyasının tepkisini arkasına alarak, konunun BM Güvenlik Konseyi’nde gündeme geleceği günlere hazırlanıyor.

***

KARİKATÜRLERLE
ilgili "özür" döneminin de geride kaldığı anlaşılıyor. Ortalığı yatıştırmak için girişimde bulunan, şiddet ve nefretin İslamiyetin mesajına uymadığını söyleyen din adamları ve Müslüman ülke politikacılarının sesleri duyulmuyor.

Oysa Ahmedinecad’ın değil, Müslümanlardan ve Müslümanların yaşadığı ülkelerden gelen sağ duyulu bu seslerin öne çıkması gerekiyor.

Yoksa, hiç istemediğimiz bir zıtlaşmanın ortasında bulacağız kendimizi.

Aşırı milliyetçi-dinci ittifakların birbirleriyle çekişmelerinden demokrasinin değerleri zarar görecek.

Bu havadan tabii ki Avrupalı, Amerikalı fanatikler de besleniyor.

Sığ kafaları hurafelerle yıkamak öyle kolay ki. Müslümanlar arasında, karikatürlerin sahtelerini yaymak gibi çeşitli söylentileri pompalayarak kitleleri harekete geçirmeye çalışan çevreler olduğu kadar, Batı’da da yabancı düşmanlığından nemalanan çevreler aynı yola başvuruyor.

Daha etkili bir şeyler yapmak gerekiyor. Müslüman dünyasının sadece tepki değil öneriler de ortaya atabilecek bir platforma ihtiyacı var.

Ama ne yazık ki, bu plaftorm, siyasi çekişmeler demokratik olmayan yönetimlerin iç hesapları yüzünden bir türlü oluşmuyor.

***

BU
ortamda Türkiye, etkili olmak için çaba gösterdi. İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mektupları yayınlandı gazetelerde. Türkiye, dinler arası uzlaşmaya örnek olmak için harekete geçti. Buraya kadar herşey çok iyi ama ya dünkü manzara?

Danıştay’ın türban kararından sonra AKP Hükümeti hep bir ağızdan tepki verdi. Dengeli ve dikkatli açıklamalar yapan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün bu kez kendisini tutamadı, kararı "tehlikeli" olarak niteledi.

Bu karara karşı olabilirsiniz, ama yorumunuzda daha dikkatli olmanız gerekmez mi?

Türkiye, içeride başka dışarıda başka konuşan ağızlarla, içinden geçtiğimiz bu kritik dönemde nasıl etkili bir rol oynayacak? Nasıl inanılır olacak?
X