« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Krizi Ümit Özat engelledi

Süper Lig'de Kasımpaşa ile yapılan maç öncesi Ankaragücü'nde büyük bir krizin eşiğinden teknik direktör Ümit Özat sayesinde dönüldüğü öğrenildi.

ERCAN ATA - ANKARA / DHA
SON GÜNCELLEME

Ligin 22. haftasında Ankaragücü'nün Kasımpaşa ile deplasmanda oynadığı ve 2-1'lik skorla mağlup olduğu maç öncesi sarı lacivertli futbolcuların alacaklarını istemesi ve Kasımpaşa karşılaşmasından bir gün önce Cuma günü akşamında yönetim ile biraraya gelme talebi sarı lacivertli kulüpte gerginliğe neden oldu. Bu gelişmeler üzerine teknik direktör Ümit Özat'ın kulüpten alacakları için kendisine verilen 125 Bin TL'yi oyunculara dağıttırarak yaşanacak büyük bir krizi engellediği bildirildi. Ankaragücü yönetiminin ise futbolculara bu hafta ödemelerinin yapılacağı garantisini vermesine rağmen henüz herhangi bir ödeme yapmadığı belirtildi. Bu hafta oynanacak olan Gençlerbirliği karşılaşmasından önce, verilen sözler tutulmadığı ve paralar ödenmediği taktirde sarı lacivertli futbolcuların tekrar protosto yapacakları öğrenildi.

Olası bir krizin sebebinin ise devre arası kamp döneminde yaşanan gelişmelere dayandığı ifda edildi. Devre arası kamp döneminden önce, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankaragücü Kulüp Başkanı Ahmet Gökçek, Genel Menajer Ender Yurtgüven ve bazı yöneticiler ile teknik direktör Ümit Özat'ın bir toplantı yaptığı, bu toplantı sonucunda da futbolculara Mayıs ayına kadar transfer taksitlerinin ödemelerinin yapılmaması ve sezonun ilk yarısına ait ödemelerin ise sıfırlanması yönünde mutabakata varıldığı ifade edildi. Buna karşın yönetimin iç saha galibiyet pirimi olan 6 Bin TL ile 8 Bin TL olan deplasman galibiyet primini 12 Bin TL'ye yükseltme kararı aldı. Bu kararı oyunculara Ümit Özat'ın ilettiği ve sarı lacivertli futbolcuların da bu teklifi kabul ettiği dile getirildi. Fakat toplantıda alınan kararların ligde Beşiktaş ile oynanan maçtan sonra da uygulanmaması ve yönetim kanadından primlerin önce 8 bin TL daha sonra 10 bin TL'ye çıkartıldığı ve eski ödeme düzenine dönüleceği futbolculara iletildi. Ankaragücü yönetiminin futbolculara Mayıs ayını beklemeden tüm alacakların bu hafta içinde ödeneceği açıklamasının gelmesi ancak hafta sonu gelmesine rağmen ödemelerin yapılmamıs üzerine Kasımpaşa maçı öncesinde futbolcuların isyan ettiği ve tüm alacaklarının ödenmesi ve yönetim ile biraraya gelme talebini Genel Menajer Ender Yurtgüven'e ilettikleri öğrenildi.

Bu gelişmelerden sonradan haberdar olduğu ifade edilen Ümit Özat'ın ise takım için yaptığı fedakarlıklara bir yenisini daha ekleyerek 2010 yılına ait, 185 bin Euro'luk alacağına karşılık kendisine önerilen 125 bin TL'yi, almadığı ve futbolcularına prim olarak dağıttırdığı öğrenildi. Teknik direktör Ümit Özat'ın, ''Ben bugüne kadar hep futbolcularımı ve yardımcılarımı düşündüm. Şimdi de hazır olan bu parayı prim olarak futbolculara dağıtmanızı istiyorum'' dediği ve çıkması kesin olan bir krizi engellediği ifade edildi.

Öte yandan Ankaragücü'nde yaklaşık 20 civarında personelin 2 ila 4'er aylıkları, teknik direktör Ümit Özat'ın 5 tane 25'er bin Euro'luk senet ile birlikte Şubat ayı maaşı olan 60 bin Euro'yu tahsil edemediği, yardımcı antrenörlerin 2'şer, alt yapı hocalarının bazılarının 4, bazılarının da 7'şer aylık maaşlarını alamadıkları belirtildi. Ayrıca sarı lacivertli futbolcuların 18 maç başı parası, 4 aylık alacakları ile toplamda 4 Milyon TL'lik transfer taksitlerinin ödenmediği öğrenildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler