Krizi kestiremedi Splash’i 1.5 yıl sonra piyasaya sundu

Emre ÖZPEYNİRCİ
21 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 21 Aralık 2009 - 09:30

Japon otomobil üreticisi Suzuki’nin Avrupa’da 1.5 yıl önce piyasaya sunduğu mini MPV segmentindeki modeli Splash, 28 bin 500 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de yollara çıktı.

İşte Suzuki Splash / Foto-Galeri

“2009’da yaşanacak olan krizi kestiremedik” diyen Suzuki Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ural Hakverdi, bu nedenle yeni modeli Splash’i Avrupa’ya piyasaya çıkmasının üzerinden 1.5 yıl geçtikten sonra Türkiye’de satışa sunduklarını ifade etti. Hakverdi, “Krizin geleceğini bilemezsin, ÖTV indirimini bilemezsin. Bir de üstüne 4-5 ay Japonya’dan araç gelmesini bekledik” diye konuştu.
2010’da 1000 adet
Suzuki Murahas Azası Ali Savcı ise, Splash’in Türkiye’ye gelişinin ertelenmesiyle bu sınıfı daha iyi inceleme fırsatı yakaladıklarını belirterek, “Suzuki ilk defa B segmenti bir otomobilde dizel seçeneği sunuyor. Bu modelle 2010 yılında 1000 adetlik bir satış hedefledik” dedi. Suzuki Splash, 3.7 metre uzunluğunda ve 1.7 metre genişliğe sahip. Geniş farları ve ‘V’ şekilndeki ön ızgarası ile dikkat çekici bir ön yüze sahip olan Splash’in yan kısımlarındaki geniş cam yüzeyler, aracın ferah bir iç atmosfere sahip olmasını sağlıyor. GA ve GLS olmak üzere iki farklı donanım seçeneğine sahip olan araçta bir benzinli bir de dizel motor seçeneği görev yapıyor. 1.2 litrelik 4 silindirli benzinli motor 86 beygir güçr üretirken, 1.3 litrelik dizel motorun gücü ise 75 beygir olarak belirlenmiş. Benzinli motor 4 ileri otomatik şanzıman seçeneği ile de tercih edilebiliyor.

VW bizi yutamaz dev bir markayız

SUZUKI’nin Volkswagen ile gerçekleştirdiği ortaklığı değerlendiren Ural Hakverdi şöyle konuştu, “Suzuki pazara düşmüş ve hemen alınabilecek bir firma değil. Suzuki kendi çapında Volkswagen gibi bir dev, küçük araçta dünya şampiyonu.  Volkswagen’in esas amacı Suzuki’nin kendi spesiyalitesi olan küçük araçları üretmek. Yoksa Volkswagen Suzuki’yi yutmuş değil. Hindistan pazarına tamamıyla Suzuki hakim, Çin’e gelince Çin’de büyük bir fabrikası var. Burada iki devin kendi çaplarında kendi kendine birleşmesi gibi bir şey oldu.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı