Krize rağmen Moskova'da ikinci Ramstore açılıyor

Hürriyet Haber
11.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.09.1998 - 00:01

Migros-Enka ortaklığı, Rusya'da yaşanan ekonomik krize rağmen Moskova'daki ikinci Ramstore Hipermarketi kasım ayında açacak. Aynı tarihte üçüncü Ramstore'un da temeli atılacak.

Rusya'daki kriz, Migros-Enka ortaklığı olan ve bu ülkenin en büyük alışveriş merkezi durumundaki Ramstore Hipermarketinin işlerini dondurmasına değil, daha da hız vermesine yol açtı. Ramstore, birincisinden daha büyük ikinci hipermarketini Kasım ayında açacak, üçüncüsünün de yine aynı ay temelini atacak.

Bu gelişmenin, kriz içerisinde olan Rusya'da halkın, kışın tüketim malları kıtlığı çekeceği yolundaki kaygıları karşısında, Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov açısından önemli bir prestij kaynağı olacağı belirtiliyor.

Ramstore Genel Müdürü Aziz Bulgu, böyle bir dönemde işlerini genişletmenin Türkiye'ye de prestij sağlayacağını kaydetti. Açılış ve temel atma törenlerine Başbakan Mesut Yılmaz'ın da katılmasını arzu ettiklerini belirten Bulgu, Moskova'yı ziyaret etmeyi planlayan Yılmaz'ın gezisinin Ekim'de gerçekleşmesi halinde kendilerinin de, açılış ve temel atma törenlerinin, bu geziye uygun olarak daha erken gerçekleştirilmesi için inşaat ve hazırlık işlerini yetiştirmeye çalışacaklarını söyledi. Üçüncü alışveriş merkezi, temel atılmasını izleyen altıncı veya yedinci ayda açılacak.

A.A. haberine göre, Ramstore Genel Müdürü Aziz Bulgu, şu anda faaliyette bulunan ilk hipermarketin toplam alışveriş alanının 18 bin metrekare olduğunu anımsatarak, açılacak olan ikincisinin toplam alışveriş alanının 32 bin metrekare, temeli atılacak üçüncüsünün de 30 bin metrekare olacağını kaydetti. Bulgu, Ramstore'da Türk mallarına eskisinden daha fazla ağırlık vermeye başladıklarını da belirtti. Bulgu, Moskova'da bugünlerde kıtlığı gözlenen ayçiçek yağı, deterjan, makarna, konserve gibi malları süratle Türkiye'den getirmekte olduklarını vurguladı. Bu malların Moskova'da raflardan kalkmasının bir nedeninin de, mağaza sahiplerinin, bunları ileride dolar üzerinden daha zamlı satmayı planlamaları ve bu amaçla depolarında tutmaları olduğunu belirten Bulgu, ‘‘Biz ise depomuzda mal tutmuyoruz. Geleni hemen satıyoruz ve Türkiye'den yaptığımız siparişlerle stoklarımızı derhal takviye ediyoruz’’ dedi.

Gıdada karaborsaya Lujkov el koydu

Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov, ekonomik krizden faydalanıp fiyat artıran toptancılarla perakende satış yapanlara karşı topyekün savaş başlattı ve başkentte mal sıkıntısı olmadığını açıkladı. Lujkov, temel gıda ürünlerine yüzde 200-300'lük zam yapanlara karşı çok sert cezalar uygulanacağını, halkın çıkarlarını gözetenlerin ise ödüllendirileceğini belirterek, bazı zamlı fiyatları aşağı çektiğini açıkladı. 9 milyon nüfuslu Moskova'da yiyecek stoklarının tükendiği yolundaki iddiaları yalanlayan Lujkov, ‘‘Et, tereyağı, şeker, çay ve balık stoklarımız yeterlidir. Ancak buğday ve margarin rezervlerimiz azalıyor’’ dedi. Lujkov'un verdiği bilgiye göre bazı mallara yüzde 20'den fazla zam yapılamayacak. Nerdun HACIOĞLU /MOSKOVA

Günlük müşteri sayısı 7 bine çıktı

RAMSTORE Genel Müdürü Aziz Bulgu, son bir-iki hafta içerisinde müşteri sayılarının da büyük bir oranla arttığını kaydetti. Daha önce günde ortalama beş bin müşteri gelirken, şimdi sayının yedi bine çıktığını kaydeden Bulgu, ‘‘Bunun nedeni, bize daha çok güvenmeleri, mal çeşitliliğimizin olması, fiyatlarımızın dışarıya göre ucuzluğu’’ dedi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı