Krizdeki tekstilcilere yurtdışında taksitli fuar

Hürriyet Haber
20 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ocak 1999 - 00:01

Tekstil firmaları, son günlerde yaşanan krizin etkisinden sıyrılmak için umudunu dış fuarlara bağladı. Yurtdışı fuar düzenleme Yeterlilik Yetki Belgesi'ne sahip 4 firmadan biri olan Türkel Fuarcılık, bu yıl Polonya'dan Çin'e, Rusya'dan Mısır'a kadar bir çok ülkeyi kapsayan 13 ayrı fuar organize edecek. Bu fuarlara katılmayı planlayan tekstilcilere ödeme kolaylığı da sağlayacak olan firma, aynı zamanda 2000 yılına yönelik projeleri için Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Körfez ülkelerinde de pazar araştırması da yapıyor. Eski Sovyetler Birliği'nde değişen rejim sonrasında kapılarını dünyaya açan Rusya Federasyonu ve Bağımsız Devletler Topluluğu, kalabalık nüfusu ve yüksek tüketim potansiyeliyle değerlendirilmesi gereken en önemli pazarlardan birisi konumuna gelmişti. Türkel Fuarcılık bu nedenle, keşfedilmeyi bekleyen bu pazarda ‘‘Türk İhraç Ürünleri’’ adı altında karma fuar organizasyonları düzenledi. Ukrayna'nın başkenti olan Kiev'de başlatılan fuarlar, 1994 yılında Rusya

Federasyonu ve Baltık Cumhuriyetleri ve 1996 yılında Beyaz Rusya'yı kapsayarak, günümüzde Sibirya'ya kadar uzanan, sektörel ve uluslararası boyuttaki ‘‘Tekstil ve Deri Fuarları’’na dönüştürüldü.

Sektörde yüzde 32'lik bir pazar payına sahip olan Türkel Fuarcılık, bu oranı yüzde 40'a yükseltmeyi hedefliyor. Firma, kriz döneminde tekstil ihracatçılarına ödeme kolaylığı sağlayarak, fuarlara katılımı teşvik ediyor. 1998 yılında toplam dokuz fuar organizasyonu gerçekleştiren şirket, bunlardan özellikle İlkbahar ve Sonbahar'98 Poznan Moda haftası olmak üzere iki fuarla Polonya pazarına da tekstil, deri ve ayakkabı sektöründeki Türk ihracatçılardan 35 firmanın katılımı sağlanmıştır. Diğer organizasyonlar arasında Moskova ve Kiev'de düzenlenen ‘‘Ambalaj’’ve ‘‘İnşaat’’sektörüne yönelik fuarlar yer almaktadır. Bir diğer organizasyon ise Sibirya bölgesinin ticaret merkezi Novosibirsk'te ‘‘Uluslararası Moda Günleri’’adı altındaki fuara ilk defa 40 Türk firmasının katılımının sağlandığı fuar.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı