Ege Haberleri

  Krizde önce işçiler

  Arzu ÇETİK / İZMİR (DHA)
  20.10.2008 - 00:44 | Son Güncelleme:

  ABD’dan başlayıp, dünyaya yayılan kriz nedeniyle Türkiye’de işverenler giderleri kısma amacıyla işçi çıkarmaya başlarken, işçi sendikaları ’birliktelik’ mesajı veriyor.

  ABD’de mortgage sisteminin çökmesiyle başlayan finansal piyasalardaki kriz, tüm dünyayı etkiliyor. Finans piyasalarında yaşanan kriz reel sektörde de etkisini göstermeye başladı. İşverenler, maliyetlerini kısma yoluna giderken, işçi çıkarmaya da başladı. İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, finans kesiminin işdünyasına karşı anlayışlı davranmaya yönelik istekli olduğunu görmekle beraber, bazı bankaların işaleminin üstüne geldiğini tespit ettiklerini ve bunu Maliye Bakanı’na ilettiklerini kaydetti. Demirtaş, hükümetin bankaların firmalara kolaylık göstermelerini devam ettirme yolunda gerekli tedbirleri alması gerektiğini ifade etti. Çek ve senetlerin ödenmesinde de sıkıntı yaşandığına işaret eden Demirtaş, "Domino etkisi yapacaktır. Alacağını alamayan borcunu ödeyemeyecektir. Piyasalarda çok büyük sorunlar yaşamamıza neden oluyor. Bankalar da kilit rolde rol oynuyor" dedi.

  Tasarruf önlemleri

  Bunun işçi çıkarılmasına kadar gidebileceğini ve şu anda bunun somut örneklerinin yaşanmaya başladığına dikkat çeken Demirtaş, "İşalemi durumunu gözden geçiriyor. Sıkıntıyı aşabilmek için tasarruf önlemleri almaya başladı. İşçi çıkarmaları var. İzmir’de, Türkiye’nin her yerinde var. Tasarruf sadece işçi çıkarmada değil. Her alanda tasarrufa gidiliyor. Fabrikada 10 ampül kullanıyorsa bundan sonra 5 ampül kullanacaktır" diye konuştu. İşçi çıkarmanın son derece üzücü olduğunu dile getiren Demirtaş, "Hiçbir işveren işçisini çıkarmak istemez. Pazar daralıyorsa önlem almak durumunda" dedi.

  Hep beraber atlatmalıyız

  Türk İş 3. Bölge Temsilcisi Mustafa Kundakçı, kendilerine bağlı sendikalarda işçi çıkarılması ya da ücretsiz izin kullandırıldığı yönünde bir bilgi ulaşmadığını ifade etti. Buna rağmen ’Hepimiz kaygılıyız’ diyen Kundakçı, "Bu kriz reel sektöre de yansıyacak. İşverenler bunu fırsat bilmemeli. Özellikle krediyle çalışan işverenler sıkıntıya girebilirler. Bu mali krizlerin yükü işçilere yansımamalı. Ekonomik krize bağlayarak işten çıkarmak yanlış olur. Umuyoruz işverenlerimiz bu yola girmezler. Bize danışsınlar" dedi. İşçilerde de tedirginlik olduğunu dile getiren Kundakçı, "2001 krizindeki gibi işçilere dayatılmamalı. Birlikte krizi aşmanın yolu aranmalı. İşverenler çeşitli teşvikler alıyor. Ancak işçi sadece ücretiyle geçiniyor. Tedbir olarak işçi çıkarmak görülüyor. 2001’de yaşadık bunları. Bu krizi atlatma yönünde milletçe beraber düşünmeliyiz" diye konuştu. Bu arada Ege Bölgesi’ndeki bazı fabrikalarda işçi çıkarma yerine haftada bir gün ücretsiz izin uygulamasının başladığı da öğrenildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı