Krizde faiz rekoru yüzde 1700

Hürriyet Haber
01.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 01.12.2000 - 00:01

Merkez Bankası piyasaya vereceği likidite konusunda tavan uygulamasına geri dönünce gecelik borçlanmalarda faiz oranı rekor kırdı. Günün en yüksek faiz oranı İMKB repo piyasasındaki yüzde 1700'lük kotasyonla gerçekleşti.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) repo piyasasında günlük faizler bir ara yüzde 1,700'e çıkarken, ortalama yüzde 727'den kapandı.

Mali sektöre yönelik söylentiler ve faizlerde yaşanan yükseliş nedeniyle bir süredir sert düşüşler yaşanan İMKB repo piyasasında günlük faizler bir ara yüzde 1,700'e kadar çıktığı gözlendi. Buna karşılık İMKB endeksi, 2. seansın ilk dakikalarında 8,000 puanın altına indi.

Aynı şekilde, Merkez Bankası nezdindeki TL İnterbank'ta da gecelikborçlanmalarda faizler öğleden sonra yükseldi.

Sabah saatlerinde TL interbank'ta yüzde 180 ile başlayan borçlanmalar, öğleden sonra artarak yüzde 950'ye çıktı. İnterbank faizi daha sonra yüzde 800'e indi.

Öte yandan Döviz interbankında bankaların bugün, uzun bir aradan sonra Merkez Bankası'na döviz sattıkları görüldü. Bankaların geçen hafta başından bu yana Merkez Bankası'ndan aldıkları döviz tutarı, 6 milyar doları aşmıştı.

Borsa uzmanları, hızla yükselen faizlerin Borsa'daki tedirginliği artırdığını ifade ederken, endeksin 7,750 civarında güçlenen desteğe doğru çekildiğini, bundan sonra yön belirleyici unsurun teknik verilerden ziyade, faiz cephesindeki gelişmeler ve IMF'den gelecek açıklamaların olacağını belirttiler.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı