« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kriz yönetime de sıçradı

Galatasaray'da sular durulmuyor. Sarı kırmızılılar, Türkiye'nin en modern stadına kavuştular ancak huzursuzluk camiayı sardı.

KADİR ÇETİNÇALI - İSTANBUL / DHA
SON GÜNCELLEME

Başbakan Recep Tayyip Erdoan'ın protesto edilmesiyle başlayan kriz nihayet yönetime de sıçradı ve sarı kırmızılı yönetimde temel konularda görüş ayrılığı bir kez daha gündeme geldi.

Sarı kırmızılı yönetimdeki bazı üyeler, başkan Adnan Polat'ın yaşanan talihsiz olayın ardından krizi yönetemediği gibi camiayı küçük düşerecek açıklamalarda bulunduğu görüşünü dile getirirken, Adnan Polat'ın yöneticelere "protesto krizi" konusunda konuşma yasağı koyduğu ve krizi soğutmak için bu yasağı uygulamak istediği öğrenildi.

Galatasaray Başkanı Adnan Polat'ın yasağına rağmen yönetimdeki bazı isimlerin biraraya gelerek ortak açıklama yapmak için harekete geçme kararı aldıkları öğrenildi. Açılışta yaşanan olayın ardından bir gün sonra Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'da olağanüstü toplanan sarı kırmızılı yönetimde, bu toplantının ardından başkan Adnan Polat açıklama yapmıştı. Polat'ın açıklamasında en dikkat çekici nokta ise protestocuların tek tek yakalanıp, bundan sonra stada sokulmayacağı yönündeydi. Ancak sarı kırmızılı yönetimden sızan bilgilere göre, toplantı sırasında yönetim kurulu olarak böyle bir karar alınmadığı, ancak başkan Adnan Polat böyle bir açıklama yaparak en başta 2. Başkan Mehmet Helvacı olmak üzere diğer yöneticileri de şaşkınlığa uğrattığı öğrenildi. Ayrıca başkan Adnan Polat'ın, açılışta yaptığı konuşmada, merhum başkan Özhan Canaydın ve sarı kırmızılı camiayı yaralayan sözler sarf eden Erdoğan Bayraktar'ın konuşmasına "Bayraktar doğru söylüyor" yorumunda bulunmasının sarı kırmızılı yöneticiler arasında büyük bir kızgınlığa neden olduğu ifade edildi.

Başkan Adnan Polat'ın krizi yönetemediğini söyleyen aynı yöneticilerin yapmayı planladığı ortak açıklama şöyle:

"Biz 529 yıllık bir gelenekten gelen, bir enderun mektebinin mensuplarıyız. Bizim kökenimizde devlete adam yetiştirmek, devlete hizmet etmek amacı vardır. Böyle bir yapıdan gelen kulübün, devlet erkanı ile yaşadığı bu olaydan son derece üzgünüz. Ama bu konuda bazı olayların da netleşmesi gerek. Stadın yapımı merhum başkanımız Özhan Canaydın'ın deyimi ile bir inovasyon projesidir. Ve projenin mimarı Özhan Canaydın'a sayın Başbakanımız en büyük desteği vermiştir. Belki de canını stat uğruna vermiş olan merhum başkanımız Özhan Canaydın yüceltilmesi gereken törende maalesef TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar kastını aşmış, rahmetli başkanımızın kemiklerini sızlatıp, sevenlerini üzmüştür. Özhan Başkana ne kadar fazla değer verdiğine emin olduğumuz Başbakanımızın da bu konudan rahatsız oluğunu tahmin ediyoruz. Ayrıca Erdoğan Bayraktar'ın hatasını farkedip, gerekeni yapacağını umuyoruz. Aynı şekilde o gün açılışta bulunan bazı kişilerin açıklamaları da bizleri fazlasıyla üzmüştür. 2007 yılında merhum başkanımız Özhan Canaydın, 2. Başkan Mehmet Helvacı, o dönemin Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Gençlik ve Spor il Müdürü Mehmet Atalay tarafından imzalanan ortak sözleşmede Türk Telekom Arena 49 yıllığına bedelsiz olarak Galatasaray'ın kullanımına verilmiş, kulübümüzün hakları koruma altına alınmıştır.

Biz fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bir topluluğun fertleriyiz. Konuşmalarımızı da bu ilke çerçevesinde yaparız. Sayın Başbakan'a ilettiğimiz üzüntü de, teşekkür de bu çerçeve içinde samimiyetle söylenmiştir."


Bunları da Beğenebilirsiniz