Kriz, Wall Street ’oyuncuları’na mahzendeki kaliteli şarapları sattırıyor

Hürriyet Haber
21.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme: 21.10.2008 - 00:02

Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel kriz, şimdi de şarap koleksiyoncularını vurdu.

Çok özel şaraplara sahip olan koleksiyoncular, nakit ihtiyaçlarını karşılamak için gözlerini mahzenlerindeki binlerce dolarlık şişelere çevirdi. Mortgage krizi sonrasında sektördeki birçok broker, koleksiyonlarındaki ender bulunan kaliteli şarapları satışa çıkarmıştı. Kriz dalgasının Wall Street’e yayılmasıyla birlikte finans kesiminde çalışan şarap meraklıları da mahzenlerdeki hazinelerini nakite çevirmeye başladı.

10 milyon dolarlık şarap

Reuters de yer alan habere göre, koleksiyoncuların geçtiğimiz birkaç hafta içinde, internet üzerinden şarap ticareti yapan Vinfolio.com’da toplam değeri 10 milyon doları bulan kaliteli şarapları satışa çıkardığı belirtildi. Haberde, San Francisco merkezli şirketin ise 10 milyon dolar değerindeki bu şaraplar için sadece 6 milyon dolarlık bir teklif verdiği kaydedildi. Bir koleksiyoncu ise toplam değeri 750 bin doları bulan şaraplarını satışa çıkarırken, bir yatırım bankasında çalışan başka biri de 500 bin dolar değerindeki şarap koleksiyonunu elden çıkarmaya karar verdi.

Zenginin paraya ihtiyacı var

Reuters’e konuşan Vinfolio.com’un kurucusu ve CEO’su Stephen Bachmann, "İnsanların paraya ihtiyacı var. Zenginlerin bile bazen paraya ihtiyacı olabiliyor" dedi. Kriz nedeniyle kaliteli şarap piyasasında yaşanan bu durumu satın alma fırsatı olarak gördüğünü söyleyen Bachmann, "Yüksek kaliteli şarapların fiyatlarında son dönemde bir gevşeme olsa da talep hala arzın çok üzerinde" dedi. Bachmann, 2 binden fazla şarabın portföylerinde bulunduğunu belirtti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı