Kriz vurdu, 50 bin KOBİ bankadan çıktı

Hülya GÜLER
01.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

İş Bankası Kurumsal ve Ticari Kredilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adnan Bali, global krizin farklı kesimlerde farklı etkiler gösterdiğini belirterek, “Kriz Türkiye’de orta ve üstü şirketlerde hissedilmedi, küçük ve mikro düzeydeki işletmeler ise krizden çok ciddi etkilendi. 2009’da 50 bin KOBİ kredi kullanım sisteminden çıktı. Bu küçük işletmelerin ne kadar zorlandığını gösteriyor. Biz bu süreçte küçük işletmelere desteğimizi sürdürdük, KOBİ kredilerinde daralma yaşanırken, İş Bankası pazar paylarını artırdı. Mikro işletmelerin 2009 ocak sonunda takipteki kredi oranı yüzde 6.9 iken bu oran 2010 ocak ayında yüzde 11’e yükseldi. Genel KOBİ kredilerinin ise 2009 ocak ayında yüzde 5.5’i takipte iken bu rakam 2010’unun aynı ayında yüzde 8’e çıktı” dedi.

Daralan alanda büyüdük

2009 yılında sektör genelinde KOBİ’lerin en yaygın kullandığı ticari araç ve işyeri kredilerinde yüzde 30’lara varan bir daralma yaşandığını kaydeden Bali, şunları söyledi: “Ticari araç kredilerinde 2008’in 9’uncu ayında yüzde 27.2 olan pazar payımızı yüzde 32’nin üzerine, yüzde 18.5 olan işyeri kredisindeki payımızı ise yüzde 20’nin üzerine çıkardık. İşyeri kredisi oranı sektörün genelinde yüzde 14 civarında. Daralan pazar koşullarında bir banka pazar payını artırıyor. Biz bu süreçte en problemli görülen alanlarda bile piyasalara olan taahhüdümüzü sürdürdük. Türkiye’de satılan her 3 araçtan birinin kredisini biz verdik.”

İş yapana kredi verdik

Kriz sürecinde kredi politikasını ‘Suların çekildiği yerlere su verdik’ şeklinde özetleyen Bali, şöyle konuştu: “Krizden etkilendik ama krizi etkilemedik. 2009’un ilk çeyreğinde bile iş süreçlerimizde en ufak bir değişikliğe gitmedik, faaliyet amaçlı kredileri geri çevirmedik. Eğer biz üzerimize gelen riskleri absorbe edemeseydik sonuçlar başka olurdu. Herkes kapanırken biz iş yapana kredi vermeyi sürdürdük.”

11 milyar liralık kredi yeniden yapılandırıldı

ADNAN Bali, İş Bankası’nın 2009’da sorunlu krediler ile ilgili olarak attığı adımları şöyle anlattı: “Krizde bankacılık sisteminde 11 milyar liralık kredi yenien yapılandırdı. 830 bin kişiyi ilgilendiren durum bu. 10 bin kişinin de 1.1 milyar lira ticari kredisini yeniden yapılandırdık. Ödemesiz dönem, artan ödemeler gibi müşterinin ihtiyaçlarına uygun, mekanizmaları hayata geçirdik. Yapılandırdığımız kredilerin yüzde 85’i öngörüldüğü gibi yürüyor.”

Türk bankaları yurtdışında kredi verebilir hale geldi

TÜRKİYE’nin kredi notunun yatırım yapılabilir ülke notunun bir altında olduğunu hatırlatan Adnan Bali, bu durumun Türk bankaları için ortaya çıkardığı fırsatları şöyle değerlendirdi: “Türk bankaları çevre ülkelerde kredilendirme yapabilecek düzeye geldi. Eskiden bu fırsatlara bakamıyorduk. Türkiye ekonomisi bu şekilde giderse, orta vadeli programa ve mali programa sadık kalınırsa bizden görece zayıf ülkelerde iş yapma fırsatımız doğacak.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı