Ege Haberleri

  Kriz sona erdi çarklar dönüyor

  Hürriyet Haber
  12.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genç İşadamları Konfederasyonu Başkanı Hazim Sesli, bir yıldır etkisi çok ağır hissedilen küresel krizin bittiğini öne sürdü, “Fabrikalar yeniden çalışmaya başladı” dedi.

  TÜRKİYE Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı ve Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hazim Sesli, küresel ekonomik krizin sona erdiğini, Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında krizden çıkan ilk ülke olduğunu kaydetti.
  Sanayide enerji ve doğal gaz kullanımının her geçen gün arttığını, Uşak’ta enerji kullanımında rekor kırıldığını, fabrikalarda çalışan işçi sayısının kriz öncesine geçtiğini anlatan Sesli, ekonomik krizi fırsata çevirmenin zamanının geldiğini belirtti.
  7 bin 350 işçi çalışıyor
  Son bir yıldır etkisi çok ağır şekilde hissedilen küresel krizin sona erdiğini öne süren Sesli, şöyle konuştu;“Bunu rakamlara dayanarak söylüyorum. UOSB’ne hiçbir yeni yatırımcı gelmediği halde işler yoluna girdi. Krizde kapanan firmaların tümü bugün itibariyle çalışmaya başladı. 2008 Ağustos ayında UOSB’de 161 firmada 7 bin 200 işçi çalışıyordu, bugün 188 firmada 7 bin 350 işçi çalışıyor. Yine 2008 Ağustos’ta bölgemizde 21 milyon kWh elektrik kullanımı varken, bugün 24 milyon kWh’ye çıktı.”

  UMUTLAR ARTTI

  İyileşmenin ülke genelinde yaşandığını ancak, üretimin rakamlara dönüşmesinin birkaç ay süreceğini bildiren Sesli, “Organize sanayi bölgelerinde fabrikaların bacalarından dumanlar yükselmeye başladı. Krizin kasvetli, olumsuz havası dağıldı. Sanayici umudunu yeniden kazandı. TÜGİK olarak her yerden aldığımız bilgiler, bize krizin bittiğini gösteriyor. Birkaç sektörde iyileşme çok uzun sürebilir. Ama genele bakarak, krizin bittiğini söylüyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı