Kriz otomotiv sektörünü olumsuz etkiliyor

Hürriyet Haber
15.10.2008 - 11:02 | Son Güncelleme: 15.10.2008 - 11:02

Dünyayı etkisi altına alan finansal kriz nedeniyle bazı otomobil firmalarının üretimlerini azaltması yedek parça üreten yerli sanayiciyi zor durumda bıraktı.

Otomotiv yan sanayi konusunda Bursa'dan sonra gelen, yaklaşık 400 firmanın yedek parça ürettiği Konya'da da üretimlerin durma noktasına geldiği bildirildi.

Konya Sanayi Odası (KSO) Otomotiv Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Tekelioğlu, otomotiv sektörünün yılbaşından bu yana yaşadığı sıkıntıların küresel kriz ile birlikte en üst seviyeye çıktığını söyledi.

Elektrik zamları ve diğer girdilerinin artması, buna karşın ürün fiyatlarının fazla değişmemesi nedeniyle sektörün yılbaşından bu yana sorun yaşadığını ifade eden Tekelioğlu, şunları kaydetti:
“Dövizin ani yükselmesi ve düşmesinde de zarar ediyoruz. Bu yüzden her platformda istikrarı savunuyoruz. Girdi fiyatlarındaki istikrarsızlık bile bize zarar ettiriyor. Örneğin yılbaşında fiyatı 400 dolar olan hammadde girişi aniden 1200 dolara çıktı. Bu noktada fiyatlarını artıramayan üretici zarar etti. Ardından fiyatlar 600 dolara geriledi. Üretici, fiyatlar düştüğü için alıcısına eski fiyattan ürün veremedi. Bu durumda da zarar etti. Bu yüzden istikrar bizim için çok önemli.”

Sektörün küresel finansal kriz yüzünden daha kötü duruma geldiğini ileri süren Tekelioğlu, şunları kaydetti:
“Konya, otomotiv yan sanayi üretiminde Bursa'dan sonra geliyor. Konya'da üretilen yedek parçalar yurt içi ve dışındaki pazarlara gönderiliyor. Bazı firmalar doğrudan üretime ve yedek parça satan marketlere bazıları da sadece marketlere ürün veriyor. Benim sahibi olduğum firma da yurt dışına yedek parça ihraç ediyor. Konya ihracatının önemli bölümünü de otomotiv sektörü oluşturuyor. Son günlerde yurt dışı ile yaptığımız görüşmelerde, iyi olduğunu söyleyen firma yok. Otomobil firmalarının üretimlerini durdurması, bazılarının azaltması yerli sanayiciyi derinden etkiledi.”

Tekelioğlu, Konya'da 400 civarında yedek parça üreten firma olduğunu belirterek, “Bu firmalar binlerce kişiye ekmek veriyor. Otomobilde üretimlerin azalması nedeniyle Konya'da firmalarda da üretim durma noktasına geldi. Hatta bazıları bir tek parça bile üretmeden günü kapatıyor. Küresel finansal krizin etkisini ciddi şekilde hissediyoruz” dedi.
Üretimlerini durduran Konyalı otomotiv yedek parça üreticilerinin işçi çıkarmalarının an meselesi olduğunu vurgulayan Tekelioğlu, “Umarım işçi çıkarmaları başlamadan kriz çözülür. Sanayicinin üretim yapması gerekiyor. Herkes dikkatini krize yöneltmiş bekliyor” diye konuştu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı