Kriz ödenekleri kesti, Yunanlılar ‘evde doğum’a döndü

Yorgo KIRBAKİ
24.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 24.10.2011 - 10:59

Krizin etkilerinin her geçen gün arttığı Yunanistan’da halk internet üzerinden para yerine değiş tokuşla alışveriş yapmaya başlarken, devletin ödeneği kesmesiyle evde doğum yapan kadınların sayısı arttı.

YUNANİSTAN’da ekonomik kriz yüzünden onbinlerce işyeri kapanırken, internet üzerinden para yerine değiş tokuşla alışverişin yapılabildiği sitelerin sayısı arttıyor. Değiş-tokuşla alışveriş sitelerinde Euro yerine eski para birimi ‘ovolos’ ya da mecazi anlamı yardım demek olan ‘kaereti’ kullanılıyor. İnternette değiş-tokuşla alışverişin Atina ve Selanik gibi büyük şehirlerde değil genellikle küçük şehirlerde yaygın olduğu belirtiliyor.

Parasız alışveriş sistemi
160 bin nüfuslu Patras şehrinde “Ovolos” değiş tokuş sitesinin üyeleri 5 bini geçerken, Girit adasındaki İerapetra’da ise ‘kaerati’ sitesinin üyese sayısı 150’ye ulaştı. Volos şehrinde ise ‘Tem’ adlı sitenin üyeleri 400’ü buldu. Beyaz eşyadan, bilgisayara, et ve peynirden mobilya, deterjan ve giyim eşyasına kadar pek çok ürününün para olmadan el değiştirildiği sistemin giderek yaygınlaşması bekleniyor.

Türkçe öğrendi
Edebiyat öğretmeni Lia Lianaki, Yunan hükümetinin memur maaşlarında üst üste yaptığı kesintiler yüzünden harcadığı tek bir Euro’yu bile hasaplamak zorunda olduğunu belirtiyor. Lianiki, en büyük hayali olan Türkçe öğrenmek için Girit’deki ‘Kaerati’ sitesine “Yumurta, şarap ve Girit rakısı karşılığında Türkçe öğrenmek istiyorum” ilanı verdi. Lianaki’nin hayali bu seyade gerçekleşirken, Etnos gazetesine “Türkçe öğrebilmem için para ödemem imkansız. Şimdi tek bir euro ödemeden istediğim şeyi yapacağım” açıklaması yaptı.

Evde doğum artacak
Diğer taraftan ekonomik kriz nedeniyle hamile kadınlar hastane yerine evde doğum yapmaya yöneliyorlar. Bir yıl öncesine kadar her 100 bin doğumun yüzde 45’inin özel hastanelerde sezaryenle yapıldığı Yunanistan’da, devlet doğum için yaptığı ödeneği kısınca, anne adayları devlet hastanelerine akın etti. Ancak, devlet hastanelerindeki peşpeşe yapılan zamlar karşısında geliri düşük ailelerin tek çaresi evde doğum yapmak kaldı. Bir yıl öncesine kadar devletin ve sosyal isgorta sandıklarının doğum yardımı 2 bin Euro civarında idi. Doğum masrafları özel hastanelerde 1500, devlet hastanelerinde ise sadece 165 Euro idi. Ekonomik kriz nedeniyle yapılan zamlardan sonra devlet  hastanlerinde doğum 750 Euro’ya, özel hastanelerde ise 2 bin Euro’nun üzerine çıktı. Buna karşı doğum yardımı 900 Euro’ya düşürüldü.  Devlet hastanelerinden Elena’nın müdürü Yiannis Farmakidis “Artık evde doğum yapan kadınların sayısı artacak” dedi.

Bir yılda Atina’da 30 özel okul kapandı

EKONOMİK kriz Yunanistan’da hemen her sektörde kendini gösteriyor. Eğitim sektöründe, özel okullar biri diğerinin ardından kapanıyor. Bir yıl içinde sadece Atina’da 30 özel okul kapandı.Sayısı  989 olan özel okullardaki 4 bin öğrenci de bu yıl  devlet okuluna kayıt yaptı. Özel okullar, geçen ders yılından ücretlerinin yüzde 30’unu da hala tahsil edemediler. Üniversiteye hazırlık kursları da fiyatlarda yüzde 20 indirim yapmak zorunda kaldılar. Ekonomki kriz öncesi saati 50 Euro olan özel dersler ise 35 Euro’ya indi ama kimse rağbet göstermiyor.

Ev işlerinde çalışan kadınlar dönüşe geçti

BULGARİSTAN, Rusya, Ukrayna ve Moydavya’dan gidip Yunanistan’da ev işlerinde çalışan kadınlar da işsizlik nedeniyle ülkelerine dönüyor. İki yıl öncesine kadar 1000-1200 Euro maaşla evlerde çalışan yabancı uyruklu kadınlar artık 600 Euro’ya bile iş bulamıyorlar. Çocuk ya da yaşlı bakıcılığı için iş bulma şirketlerine başvuran Yunanlı kadınların sayısı ise artıyor. Tayini çıkmamış Yunanlı öğretmenler geçinebilmek için evlerde dadılık yapmaya razı oluyor. İşsizliğin yüzde 20’ye dayandığı Yunanistan’da göç başladı. Sadece Avustrulya’ya gidebilmek için 12 bin Yunanlı başvuruda bulundu. Onbinlerce Yunanlı da Avrupa ülkelerinde şansını deniyor. Yüzlerce Yunanlı da  Türkiye’de çalışabilmek için İstanbul ve İzmir Başkonsolos-luklarından yardım istedi.

Papandreu: Gördünüz mü kriz sadece bizim değil

AVRUPA Birliği (AB)  devlet ve hükümet başkanları, Yunanistan  başta olmak üzere Euro Bölgesi’ndeki borç krizini ve zordaki bankalara sermaye enjeksiyonunu tartışmak için dün biraraya geldi. Yunanistan Başbakanı George Papandreu, zirveye girerken basına yaptığı  açıklamada, “Bu krizin Yunanistan krizi olmadığı ispatlandı. Bu Avrupa krizidir.  O halde şimdi Avrupalıların kararlı ve etkin şekilde harekete geçmeleri  gerekiyor” şeklinde konuştu. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise zirveye girişinde,  “Bugün önemli  kararlar beklemeyin”  dedi. Merkel, önemli kararların çarşamba günü toplanacak olan Euro Bölgesi zirvesinde alınmasını isteyerek, “Müdahale etmeye güçlü hakları olan daha fazla Avrupa (yetkisi artırılmış AB)  istiyoruz. AB  anlaşmaları değişiklik konusu tabu olmamalı” ifadesini kullandı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı