Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kriz futbolu da vurdu

Portekiz'de 1. lig maç yayın haklarını elinde bulunduran Sport TV, her sezon öncesi, Benfica, Porto veya Sporting Lizbon gibi büyük kulüplerin maçlarını açık yayın yapan diğer kanallara satıyordu, ancak bu yıl ekonomik krizin etkisiyle hiçbir takımın maçını satamadı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Portekiz devlet televizyonu RTP, krizin ardından bütçesinde yapılan kesintiler nedeniyle canlı maç yayınlarıyla ilgili bir teklif bile sunamazken, özel televizyonlardan TVI ve SIC de Sport TV'nin istediği fiyatlara ulaşamadı.

Portekiz'deki yayın kanununa göre, “kamunun genel yararına” olduğu gerekçesiyle, ulusal 1. futbol liginde her hafta mutlaka, son 5 sezondur ilk üç sırada olan kulüplerden en az birinin bir maçının açık kanaldan yayınlanması gerekiyor. Ancak kanun, yayın haklarına sahip olan kanalı (Sport TV) sadece bu bir maçın yayın haklarını açık bir kanala satmak için ihale açmaya zorunlu kılıyor.

Özel televizyonlardan TVI, tercihini Şampiyonlar Ligi maçlarından, SIC ise UEFA Avrupa Ligi maçlarından yana kullanırken, bu sezon kendi ulusal lig maçını izlemek isteyen Portekizliler, artık Sport TV olan bar veya restoranlara gitmek zorunda kalacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz