Kriz, ABD'lileri korumacı yaptı

Hürriyet Haber
04 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ocak 1999 - 00:01

Dünya ekonomik krizi, eknomik alanda serbest piyasaya olan inancı ile tanınan ABD halkını korumacı yaptı. Haftalık The Economist dergisinde yayınlanan haberde, ABD halkının Amerikan ekonomisinin performansına inanmasına karşın, dünya ekonomik krizinin etkisiyle korumacılığı savunmaya başladığı belirtildi.

Yirmiki ülkede 12 bin kişi arasında yapılan ankete göre, ABD halkının yüzde 56'sı korumacı çıktı. Halkın yüzde 37'si ise serbest ticaretten yana olduğunu açıkladı. The Economist dergisi tarafından yaptırılan araştırmada, en fazla korumacılıktan yana olanlar Endenozya'lılar oldu. Ankete katılan Endonezya'lıların yüzde yetmişi korumacılıktan yana olduklarını belirttiler.

KORUMACILIĞI SEVMEYENLER

Ankete göre korumacılık eğilimi, İtalya, Hindistan, ABD, Filipinler, Avustralya , Şili, Brezilya, Rusya , Malezya, Endonezya gibi ülkelerde güçlü iken; Çin, Hong Kong, Japonya, Tayland, Almanya, Tayvan, Güney Kore gibi ülkelerde güçsüz kaldı.

Araştırma yapılan 22 ülkenin genel değerlendirilmesinde ise, korumacılık yanlıları yüzde 47, serbest ticaret yanlıları ise yüzde 42 oranında kaldı.

Sorunların çözümü konusunda ise ABD halkı en çok kendi ülkelerinin performansına inandığını beyan etti. Ankette yer alan, sorunların çözümünde en çok hangi kuruma güvenirsiniz? sorusuna, ABD Halkının yüzde 75'i ABD'ye, cevabını verdi. Sorunların çözümü konusunda Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'na(IMF) inananların yüzdesi ise, düşük kaldı.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı