Dünya Haberleri

  Kriz 5 ay rötar yaptı

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  07.02.2011 - 22:37 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in geçen ekim ayında yaptığı statüsü tartışmalı Kuril Adaları’na ziyaretine Japonya Başbakanı Naoto Kan, dün tepki gösterdi. “İşgal ettiğin topraklarımıza ayak basma” diyen Başbakan, Rus bayrağının parçalandığı gösteriye de katıldı.

  JAPONYA Başbakanı Naoto Kan, rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev’in 2’nci Dünya Savaşı’ndan bu yana karşılıklı hak iddia ettikleri Kuril takımadalarını ziyaret etmesine 5 ay gecikmeli tepki gösterdi ve ‘İşgal ettiğin topraklarımıza ayak basma” dedi. Sert sözleriyle yetinmeyen Japon Başbakan, başkent Tokyo’da milliyetçilerin düzenlediği ve Rus bayraklarının parçalandığı gösteriye de katılarak destek verdi. Medvedev’in, 2’nci Dünya Savaşı’nın son günlerinde rusya’nın işgal ettiği Japonya’nın kuzeyindeki Kuril adalarına Ekim ayında yaptığı ziyaret, Japonya’yı uzun süredir rahatsız ediyordu. Medvedev’den ‘özür’ bekleyen Japonya, aylar süren diplomatik yazışmalardan bir sonuç alınmayınca dün patladı.   Japon milliyetçilerin geleneksel olarak her yıl düzenlediği ‘Kuril’i hatırlama’ günü gösterilerine katılan Japon Başbakan Naoto Kan, Medvedev’in ziyaretinin ‘affedilmez bir öfke’ yarattığını belirterek, “Rusya Devlet Başkanı Kuril’e ayak basarak Japon ulusuna yapılmayacak kabalıkta bulunmuştur. Medvedev alay edercesine işgal atındaki kuzey topraklarımıza ayak basmıştır” dedi. Rus bayraklarını parçalayan göstericiler, Japon geleneklerine göre hakaret etmek amacıyla bayrak parçalarıyla yolu temizledi.

  İki ülke hâlâ savaş halinde

  Japonya, dönemin Sovyetler Birliği ile 2’nci Dünya Savaşı sırasında 1941 yılında ‘dostluk anlaşması’ imzaladı. Ancak savaşın son günlerinde Sovyetler, Japonya’ya savaş açarak ülkenin kuzeyindeki 1300 km’lik çizgi halinde bir alana yayılmış 56 adadan oluşan Kuril takımadalarını işgal etti.

  Rusya: Adalar bizim

  Japonya Başbakanı’nın sözleri ve rusya karşıtı gösteriye Moskova’dan anında tepki geldi. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Japonya yönetiminin sokak ağzıyla aramızdaki meseleleri ele alması, her şeyden önce diplomatik bir davranış değil. Japonya Başbakanı Naoto anlaşılan adalar meselesini iç politika enstrümanı yapmak istiyor. Japonya’daki aşırı milliyetçilerin kurduğu sivil örgütler zaten Japonya hükümeti tarafından finanse edilmiyor mi? Rus bayrağının parçalanarak yerlerde sürüklenmesi, kabul edeceğimiz bir davranış değil. Kuril adalarına gelince. Bu topraklar uluslararası topluluk tarafından rusya’nın parçası olarak tanınıyor” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı