Gündem Haberleri

  Kritik YAŞ’a 2 hafta kaldı

  Uğur ERGAN / ANKARA
  16.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bu yıl tarihinin en ilginç yaz dönemi Yüksek Askeri Şuralarından (YAŞ) birisine sahne olacak. 1-4 Ağustos tarihleri arasındaki YAŞ’ta yapılacak terfi ve emekliliklerin nasıl uygulanacağını TSK personeli de merakla bekliyor.

  68 muvazzaf personel tutuklu

  TSK’nın 2’si orgeneral, 14’ü korgeneral- koramiral, 23’ü tümgeneral- tümamiral ve 29’u tuğgeneral- tuğamiral olmak üzere 68 muvazzaf personeli, hükümete karşı değişik isimler altında anılan darbe hazırlıkları içinde oldukları iddiasıyla açılan davalar ve 28 Şubat soruşturması nedeniyle tutuklu bulunuyor.

  Mevzuata göre emekliler

  Hasdal ve Hadımköy’deki askeri cezaevlerinde tutuklu olan 68 kişiden 19’unun rütbe bekleme süresi bu yıl doluyor. 68 kişi içinde 20 kişinin ise 2010 ve 2011 yaz şuralarında uzatma aldıkları dikkate alındığında, bu yılki YAŞ’ta 39 tutuklu personelin durumuyla ilgili karar verilmesi bekleniyor. Tutuklamalar ve geçen senelerde bazı komutanların erken emekliliklerini istemeleri nedeniyle normal teamülleri altüst olan TSK’da tutuklu 39 personelin, terfileri mevzuat uyarınca mümkün olmadığı için emekliye sevk edilebileceği belirtiliyor.

  Özel, Erdoğan ile görüşebilir

  Tutuklamalar ve görev sürelerini uzatmalar TSK’nın kadro yapısını bozduğundan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in bu sıkıntıyı ortadan kaldıracak formülü bulabilmek amacıyla Başbakan Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le YAŞ öncesi bir görüşme yapabileceği belirtiliyor. Özel, 22 Haziran’da Ergin’e bir ziyarette bulunmuş, ancak bu görüşmede gündeme ilişkin konuların ele alınmadığı bildirilmişti.

  Org. Güner emekli olacak

  Bu yılki şurada normal süreç kapsamında emekliye ayrılacak tek orgeneral Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aslan Güner olacak. Bu nedenle Kara Kuvvetleri’nde korgenerallikten orgeneralliğe sadece bir kişi terfi edecek. En yoğun tutuklamaların yaşandığı Deniz Kuvvetleri’nde ise tuğamirallikten tümamiralliğe yükseltilecek personel bulmanın neredeyse imkansız hale geldiği belirtiliyor.

  Komuta kademesi aynı

  TSK komuta kademesinde ise bu yıl herhangi bir değişiklik olmayacak. Yaş hadleri ve görev süreleri dolmadığı için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile diğer kuvvet komutanlarının durumları bu yılki şurada gündeme gelmeyecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı