Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kritik soru: Merkel seçilir de ortağı kim olur

  Hürriyet Haber
  22 Eylül 2013 - 01:12Son Güncelleme : 22 Eylül 2013 - 01:47

  Euro bölgesindeki sert politikalarıyla AB’de tepki çeken Almanya Başbakanı Merkel, bugün tekrar seçilmek üzere sandık başına gidiyor. Merkel’in şansı yüksek. Ancak koalisyon ortağı FDP’nin göstereceği performans, Almanya’da kurulacak hükümet koalisyonunun renklerinde belirleyici olacak.

  Almanya’da bugün seçimler var. İki dönemdir iktidarda olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, seçmenden dört yıl daha istemek üzere sandığa gidiyor. Anketlere göre Merkel’in Hıristiyan Demokrat ve Hıristiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU) partisi, seçimlerden birinci sırada çıkacak. Ancak tek başına iktidar olması beklenmiyor. Öte yandan CDU’nun hükümet koalisyonu kurduğu liberal Hür Demokrat Partisi’nin (FDP) yüzde 5’lik barajı geçip geçmeyeceği de belli değil.

  Anahtar FDP oylarında

  FDP geçse bile aldıkları toplam oy hükümet kurmaya yetecek mi? Nitekim anketlerde CDU/FDP koalisyonu ile sol partiler SPD, Yeşiller ve Sol Parti’nin toplam oy farkı 1 puana kadar düştü. Emnid’in anketine göre CDU (39) ve FDP (6) koalisyonu ile yüzde 45 destek buluyor. Buna karşılık eski Maliye Bakanı Peer Steinbrück’ü başbakan adayı gösteren SPD yüzde 26, olası ortakları Yeşiller yüzde 9 ve Sol Parti ise yüzde 9 oy alıyor. Ancak Sol Parti, büyük partilerle koalisyon kurmayacağını açıklamıştı. FDP’nin parlamentoya girememesi ya da düşük oy alması halinde Merkel, ilk döneminde olduğu gibi SPD ile büyük koalisyon kurmaya mecbur kalabilir.

  Son dakika alışverişi

  Kritik soru: Merkel seçilir de ortağı kim olur

  Seçim döneminde Angela Merkel’in insani yönü de verdiği röportaj ve açıklamalarla ön plana çıkarılmak istenirken Başbakan, önceki akşam Berlin’de bir markette alışveriş yaparken İspanyol El Pais Gazetesi tarafından görüntülendi. Yoğun program sonrasında akşam ev ihtiyaçlarını gidermek için markete uğrayan Merkel, arabayla koridorlarda gezindi. Aldığı ürünleri alışveriş bandına koydu, parasını ödedi, sonra evden getirdiği poşetlere kendi elleriyle yerleştirdi. Bu arada koruması ise Başbakan’ı izlemekle yetindi.

  Kritik soru: Merkel seçilir de ortağı kim olur


  Türkiyeli aday rekoru

  -Almanya’da yaklaşık 800 bini Türkiye kökenli olmak üzere 61 milyon 800 bin seçmen bulunuyor.
  -66 Türkiye kökenli Federal Meclis’e girmek için yarışıyor. Bunlardan 7 ile 9’nun seçilebileceği hesaplanıyor. 2009 yılındaki seçimlerde 622 koltuklu Federal Parlamento’ya (Bundestag) Türk kökenli 5 milletvekili seçilebilmişti.
  -Yeşiller en çok göçmen kökenliyi aday gösteren parti. Yeşiller’den Parlamento’ya aday gösterilen Cem Özdemir, Özcan Mutlu ve Ekin Deligöz’ün kazanma şansları yüksek.
  -Data 4 U’nun yaptığı bir araştırmaya göre, Türk kökenlilerin yüzde 64’ü SPD’ye oy vereceğini söylüyor. SPD’nin başkan yardımcılarından Aydan Özoğuz’un da parlamentoya gireceği sanılıyor.
  -Macit Karaahmetoğlu ve SPD’nin en genç adaylarından Mahmut Özdemir (26) de şanslı siyasiler arasında.
  -Merkel’in partisi CDU ilk kez bir Türk kökenli Müslüman bir adayı federal parlamentoya aday gösterdi. Batı Trakyalı olan Cemile Yusuf, seçilirse ilk CDU’lu Türk asıllı milletvekili olacak.
  -FDP’li Serkan Tören’in yeniden parlamentoya girip giremeyeceği ise partisinin barajı geçip geçemeyeceğine bağlı gözüküyor.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı