GeriSpor ‘Kristal küre’ sahibini buluyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Kristal küre’ sahibini buluyor

‘Kristal küre’ sahibini buluyor

Uluslararası Kayak Federasyonu’nun organize ettiği ‘Snowboard Dünya Kupası’nın son ayağı Erciyes’te başladı. Yarışlara dünyanın en iyi 104 sporcusu katıldı. İlk kez bir dünya kupasına katılan üç Türk snowboardcu ise elemeleri geçemedi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes A.Ş. ile Türkiye Kayak Federasyonu’nun destekleriyle düzenlenen yarışlar aslında tek günde tamamlanacaktı. Ancak etkili olan sis ve yoğun kar yağışı yarışların yapılmasına engel oldu. Normalde 10.00’da başlaması gereken eleme yarışları 2.5 saat sarktı. Hava şartları da düzelmeyince finaller yarına kaldı.

İlk geçen yıl yapılan ve bu yıl Erciyes’in ikinci kez ev sahipliği yaptığı yarışlarda bir ilk de yaşandı. Üç milli sporcumuz Elif Kübra Geneşke (23), Hamza Polat (21) ve Yavuz Dumlu (16) da yıl içinde topladıkları puanlarla dünya kupasına katılma hakkı elde etti. Ancak sporcularımız elemeleri geçmeyi başaramadı. Yavuz Dumlu, bir dünya kupasına ilk kez katıldıklarını, sadece katılmanın bile kendileri için büyük bir başarı ve gurur verici olduğunu söyledi. Zaten bu yıl için finallere kalmak gibi bir hedefinin olmadığını belirten Dumlu, “İnşallah bundan sonraki yıllarda finallere kalır hatta madalya bile kazanırız” dedi.

Yarışlarda ayrıca Erzurum’da geçen ay düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali'nde (EYOF 2017) madalya kazanan ve aldığı üçüncülükle Türkiye tarihinde ‘uluslararası bir snowboard yarışında ilk kez madalya kazanan sporcu’ unvanını elde eden 17 yaşındaki Aydan Karakulak, yarışlar öncesinde gösteri amacıyla pistte kaydı.

Sporcular, Erciyes’te İstikbal Dünya Kupası’nı kazanmak için ihtiyaç duydukları puanların yanında, rekor seviyedeki ödül için de yarışacak. 50.000 İsviçre Frank’ı (yaklaşık 165 bin TL) tutarındaki toplam ödül, dereceye girecek sporcular arasında bölüştürülecek.
Ayrıca dünya kupasının son ayağı olan bu yarış sonucunda, toplamda en fazla puanı kazanan hem kadın ve hem de erkek sporculara ‘kristal küre’ ödülü de verilecek.

‘Kristal küre’ sahibini buluyor

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle