Kreşlere 'radikal görüş' uyarısı

Birce BORA / LONDRA
05 Ocak 2015 - 10:14Son Güncelleme : 05 Ocak 2015 - 10:33

İngiltere İçişleri Bakanlığı, ülkede hizmet veren tüm kreşlerden de öğrencilerinin evlerinde radikal görüşlere maruz kalıp kalmadığını araştırmalarını istedi.

İçişleri Bakanlığı’nın tavsiyesi bir çok siyasetçi ve insan hakları savunucusu tarafından “abartılı ve uygulanamaz” olarak tanımlandı ve eleştirildi.

Daily Telegraph gazetesine konuşan milletvekili David Davis, “Kreş öğretmenleri radikal kabul edilen bir vaizi öven bebekleri mi hükümete rapor edecek? Bu sistemin işe yarayacağını sanmıyorum” dedi.

İnsan Hakları Örgütü Liberty’nin yöneticilerinden Isabella Sanky de “Hükümet böyle uygulamalarla teröristlerin ekmeğine yağ sürüyor ve demokratik haklarımızı görmezden gelip bizi şüphelilerden oluşan bir ulus haline getiriyor” dedi.

Suriye ve Irak’a giderek IŞİD saflarına katılan bir çok İngiliz cihatçı küçük çocuklarının örgüt bayrakları, silahlar hatta cesetlerle birlikte çekilmiş fotoğraflarını sosyal medyada yayınlamış ve bu ülkede büyük şok ve öfkeye neden olmuştu.

BİR KADININ İKİ ÇOCUKLARI ELİNDEN ALINMIŞTI
İngiliz yetkililer Suriye’ye gidip cihada katıldıktan sonra İstanbul üzerinden Londra’ya geri dönen 25 yaşındaki İngiliz vatandaşı bir kadının 10 yaşın altındaki 2 çocuğu 'radikal görüşlere maruz bırakıldıkları' şüphesi ile polis korumasına alınmıştı.

İsmi basına açıklanmayan kadının Londra’nın Haringey semtinde yaşadığı ancak aslen Birmingham kentinden geldiği belirtilirken konu ile ilgili bir basın açıklaması yapan West Midlands polis teşkilatı çocukların Pazar sabahından itibaren polis korumasından çıkartıldığını ve artık sosyal hizmetlerin sorumluluğunda olmadığını söyledi.

Yetkililer çocukların annelerine mi yoksa başka bir akrabalarına mı teslim edildiğini ise açıklamaya yanaşmadı.

Yaşananlara geniş yer veren İngiliz basını, ülkede daha önce hiç bir annenin radikal görüşleri nedeniyle çocuklarından ayrılmadığını söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı