Dünya Haberleri

  Kremlin'den 'Süleymani' haberine yalanlama

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  08.10.2015 - 17:31 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın danışmanı Dimitri Peskov, Moskova’nın Suriye harekatını başlatmak için İranlı general Kasım Süleymani ile görüştükten sonra ikna olduğu iddialarını yalanladı.

  Reuters haber ajansı tarafından ortaya atılan iddianın asılsız olduğunu ve Rusya’nın Süleymani ile hiçbir planlama görüşmesi yapmadığını söyleyen Peskov, “Bahsettiğimiz haberde, Ortadoğu bölgesinden adı belirtilmeyen bir yetkili, kaynak olarak gösteriliyor. Siz Ortadoğu’da kaç yetkili bulunduğunu biliyor musunuz? Sonra her yetkiliye de inanmamak gerek” dedi.

  Putin: Bana Kasım Süleymani’yi yollayınPutin: Bana Kasım Süleymani’yi yollayın

  İDDİA NEYDİ
  İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü’nün Komutanı Süleymani’nin (58) geçen temmuz ayında gizlice Moskova’ya gittiğine dair haberler çıkmıştı.

  Ardından Reuters, bu görüşmeyle ilgili perde arkasını konu alan bir haber yayınladı. Buna göre görüşme temmuz ayında Moskova’da gerçekleşti. Reuters’a konuşan bir kaynak, “Süleymani, masaya bir Suriye haritası yatırdı. Ruslar alarm halindeydi, (Esad) rejiminin büyük tehlike altında olduğunu düşünüyorlardı. İranlılar, onları, hâlâ inisiyatif sağlamanın mümkün olduğuna ikna ettiler. Süleymani, tüm kozların henüz tükenmediğine dair onları ikna edici bir rol oynadı” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı