Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kremlin'de Erdoğan-Putin görüşmesi

  Siyamend KAÇMAZ - MOSKOVA / DHA
  18.07.2012 - 15:52 | Son Güncelleme: 18.07.2012 - 19:11

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Kremlin Sarayı'ndaki görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan konuşmasında düşürülen Türk jetiyle ilgili olarak “Paylaştığımız belge yok ama ilk anda telefonla görüşmüştük” dedi.

  Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, basın toplantısındaki konuşmasında "İşbirliğimiz için yeni alanlar doğuyor. Özellikle metal imalatı üretimi alanında. Türkiye geleneksel olarak vatandaşlarımızın tatil yapmayı sevdiği gözde bir mekan. Geçen sene 3,5 milyon vatandaşımız ziyaret etti. Bunlar Türkiye'deki hizmetler ve kolaylaştırılan vize işlemlerinin neticesi. Uluslararası konuları ve Suriye'yi de ele aldık bu görüşmede. Sayın Başbakanla Rus-Türk Üst Düzey İşbirliği Konseyi'ni bu seninin son bahar aylarında düzenlenme kararını verdik" dedi.

  Kremlinde Erdoğan-Putin görüşmesi Lavrov: Elimizdeki tüm bilgileri Türk tarafına verdik

  Verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Erdoğan şöyle konuştu:

  "Askeri, siyasi, ekonomik, kültürel, ticari ve birçok alanda Rusya-Türkiye ilişkileri her geçen gün ileri düzeylere ulaşıyor. Bölgede dayanışma içerisinde olan iki ülkeyiz. Ekonomik alanda hedeflerimizi yakalamak suretiyle 2011 itibarıyla ikili ticaret hacmimiz 32 milyar doları aşmış vaziyette. 100 milyar dolarlık hedefimize doğru siyasi irade kendini ortaya koymuştur. Sayın Başkanın ifade ettiği gibi özellikle turizmde aramızda çok ciddi bir ilişki var.

  Şu anda Türkiye'nin Rusya'dan 3,5 milyon turist  ağırlaması halkların kaynaşması noktasında çok önem arz ediyor. Temennim odur ki bu yol bu çok daha ileri seviyelere çıkacaktır. İkili ilişkilerimizdeki en önemli adım enerji alanında. Bildiğiniz gibi, Türkiye enerjisinin yaklaşık yüzde 50'sini doğal gaz çevrim santrallerinden temin etmektedir. Bu noktada doğal gazımızı birinci derecede temin ettiğimiz ülke de Rusya Federasyonu'dur.

  BİLGİ PAYLAŞIMI VAR BELGE PAYLAŞIMI YOK

  Çok çok sıkıntılı günlerde Rusya'nın gösterdiği hassasiyetler bu sıkıntılarımızı aşmayı kolaylaştırmıştır. Şimdi çok daha önemli bir adımı nükleer enerji alanında atıyoruz. Bu da yaklaşık 20 milyar dolarlık bir yatırım. Böylece ileri teknolojiyi Rusya Federasyonu ülkemizde uygulamış olacak. Bunun yanında yine ortak olarak ikinci, üçüncü etabını da bu işin planlıyoruz. Aynı şekilde uydu sistemlerinde şu anda Rusya Federasyonu ile ortak çalışmamız var. Önümüzdeki yılın sonunda Göktürk uydusunu fırlatacağız. Savunma sanayisine yönelik yine ortak çalışmalarımız gelişmeye başladı. Bütün bu alanlarda attığımız ortak adımlarla da geleceği, özellikle bölgenin barışına hizmette de taçlandırmak suretiyle sürdürelim istiyoruz."

  Erdoğan, düşürülen Türk jetine ilişkin Rusya ile bilgi paylaşımıyla ilgili, "Paylaştığımız belge yok ama bilgi noktasında, olayların ilk olduğu anda Sayın Başkan ile benim bir telefon görüşmem vardı ve bu görüşmede Sayın Başkanın bana aktardığı bilgiler vardı. Ben de Sayın Başkan'a bizim belgelere dayalı bilgileri aktarmıştım. Aramızdaki bilgi paylaşımı budur. Belge paylaşımı yoktur" dedi.

  SURİYE’NİN BÖLÜNMESİNE KESİNLİKLE KARŞIYIZ

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de yaşananlar konusunda Türkiye ile Rusya Federasyonu'nun tavrı ile ilgili olarak, "Her şeyden önce Suriye'nin istikrarı, bölgenin istikrarı noktasında en ufak bir ihtilafımız yoktur. O konuda aynı şeyi düşünüyoruz. Suriye'nin bölünmesine kesinlikle karşıyız" diye konuştu. Erdoğan şunları söyledi:

   "Her şeyden önce Suriye'nin istikrarı, bölgenin istikrarı noktasında en ufak bir ihtilafımız yoktur. O konuda aynı şeyi düşünüyoruz. Suriye'nin bölünmesine kesinlikle karşıyız. Ama bildiğiniz gibi Suriye'de otokratik yapının bir neticesi olarak olarak şu anda 18 bini bulan öldürülmüş insan var. Kendi halkını acımasızca öldüren bir rejim var. 40 bin göçmen bizim ülkemizde var, 150 bin göçmen Ürdün'de var, 20 bin göçmen Lübnan'da var. Böyle bir tablo karşısında bir değerlendirme yapıyoruz. Biz diyoruz ki olması gereken, halkın iradesi Suriye'de ne istiyorsa o

  olsun. Beşşar Esed'den sonrasının kararını Suriye dışında başka ülkeler vermesin. Suriye halkı versin. Bu noktada tabii BM Güvenlik Konseyi'ne, özellikle de 5 daimi üyeye çok önemli görev düşüyor. Cenevre'de yapılmış toplantı aslında önemli bir yol haritasıdır. Bu yol haritası istikametinde atılacak bir adımla sonuç alınabileceğine inanıyorum. Fakat sürecin uzaması orada Baba Esed'in yaptığı katliamların bir sonucunu getiriyor. Türkiye olarak bizim isteğimiz katliamlar dursun, barış Suriye'ye egemen olsun, halkın iradesiyle Suriye huzur bulsun."

  Erdoğan, basın toplantısını, teşekkür ederim anlamına gelenRusça "Spasibo" sözüyle tamamladı.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı