Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kremlin Sözcüsü Peskov'un Türk dostu kızından uluslararası topluma tepki

  Hürriyet Haber
  03 Nisan 2016 - 12:09Son Güncelleme : 03 Nisan 2016 - 13:06

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sözcüsü Dimitri Peskov’un kızı Liza Peskova, uluslararası toplumun Türkiye’deki terör saldırıları karşısında tepkisiz kalmasını eleştirdi.

  Sputnik Türkiye'nin haberine göre; babası Peskov ve Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Genel Sekreteri olan dedesi Vladimir Solotsinki gibi Türkolog olmak için Moskova Devlet Üniversitesi’nde Türkçe öğrenen Peskova, İnstagram hesabından paylaştığı bir mesajda, uluslararası toplumun Türkiye’deki terör saldırıları karşısında duyarsız kalmasını eleştirdi.

  Kremlin Sözcüsü Peskovun Türk dostu kızından uluslararası topluma tepki
  Liza Peskova ve babası Dimitri Peskov

  ‘PARİS’TEKİ İNSANLARIN ÖLÜMÜNDEN DAHA MI ÖNEMSİZ?’

  Peskova, “Ben Ankara’da doğdum, hayatımın ilk yıllarını orada geçirdim. Babam ve dedem Türkolog ve ben de Moskova Devlet Üniversitesi’nde Türkçe öğreniyorum. Böyle biri olarak dargınım ve çevremizde olanların iki yüzlü olduğunu ve çifte standart uyguladığını hissediyorum. Neden internet Türk bayrakları ile dolu değil? Ankara’da pazar gecesi (13 Mart) evine otobüsle dönen insanların ölümü, Paris’teki insanların ölümünden daha mı önemsiz? Yani terör saldırıları, daha önemli ve az önemli diye ikiye mi ayrılıyor?” ifadelerini kullandı.

  Kremlin Sözcüsü Peskovun Türk dostu kızından uluslararası topluma tepki

  'TÜRKİYE’DEKİ SALDIRI, KENDİ ACIM'

  Türkiye’de doğduğunu, Rusya ve Fransa’da da yaşayıp eğitim aldığını belirtip, Türk dostları da olduğunu vurgulayan Peskova, şunları yazdı:“Rusya’da, Fransa’da ve Türkiye’de yaşanan terör saldırılarını kendi acım olarak görüyorum. Çünkü özellikle bu üç ülke bana yakın. Ama aynı zamanda bu felaketle karşılaşan başka ülkelerin insanlarına da derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”

  Kremlin Sözcüsü Peskovun Türk dostu kızından uluslararası topluma tepki

  "TEK YUMRUK OLMALIYIZ"

  Teröre karşı dünyanın ‘tek yumruk’ olması gerektiğini dek ekleyen Peskova, şöyle devam etti:

  “Terör saldırılarını önemli ve önemsiz olarak ya da coğrafi ve etnik hususa göre ayırdığımız sürece biz terörizmi yenemeyiz. Her terör saldırısının ardından destek ve dayanışma sergileyerek ve öfke tsunamilerimizi ayağa kaldırarak bu şekilde çağımızın bu belasını yenebilirz.”

  TÜRKÇE MESAJ

  Peskova mesajını Türkçe ifadelerle sonlandırdı: “Türkiye, ailem ve ben sizinle beraberiz ve üzgünüz.”

  Kremlin Sözcüsü Peskovun Türk dostu kızından uluslararası topluma tepki
  İKİ HAFTA ÖNCE PAYLAŞMIŞTI: Liza Peskova'nın, Ankara katliamından birkaç gün sonra yaptığı bu paylaşım, basında yeni yankı buldu. 

  Ankarada yaşayan İngiliz James Taylordan dünyaya Peki Ankara olacak mısınız sorusuAnkara'da yaşayan İngiliz James Taylor'dan dünyaya 'Peki Ankara olacak mısınız?' sorusu

   

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı