Dünya Haberleri

  Kremlin: Esad giderse alternatifin kim olacağını bize izah edemiyorlar

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  13.09.2015 - 15:30 | Son Güncelleme:

  Suriye’deki krizin başından bu yana Esad rejiminin savunuculuğunu üstlenen Rusya'dan, ABD ve Batı'ya yönelik imalı açıklama... Devlet Başkanı Vladimir Putin'in basın danışmanı Dmitriy Peskov, “Maalesef, şu ana kadar hiç kimse bize Suriye’de yasal Esad yönetimi giderse yerine alternatif olarak kimin geleceğini izah edemiyor. Bize göre ise Suriye’de şu anki Esad rejimi uluslararası terör örgütü ilan edilen IŞİD ile mücadele edebilecek yegane güç pozisyonunu koruyor” dedi.

  Rusya’nın pozisyonunu eleştirenlerin, Suriye yönetiminin alternatifi konusunda politikaları olmadığını belirten Peskov, “Ülkenin güvenliği, yayılan terör örgütü IŞİD’in engellenmesi ve ülkenin birliğinin korunması nasıl olacak? Hiç kimse bunu açıkça ifade etmiyor” dedi.

  Kremlin: Esad giderse alternatifin kim olacağını bize izah edemiyorlar OBAMA: RUSYA HATA YAPIYOR

  Sivatopol’da basın mensuplarının sorularına cevap veren Peskov, “Biz Suriye’ye dışarıdan çözüm empoze edilmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Suriye’nin geleceği ile ilgili Suriye halkının karar vermesi gerektiği ifade etti. Son günlerde BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da benzer bir duruş ortaya koydu” değerlendirmesinde bulundu.

  OBAMA'YA JET YANIT

  ABD Başkanı Barack Obama’nın Moskova’nın Suriye politikalarının yanlış olduğu yönündeki açıklamalarına cevap veren Peskov, “Rusya’nın Suriye krizi ile ilgili duruşunu eleştiren yeni bir yaklaşım değil. Bu daha önce de dile getirildi. Biz Suriye halkına dışarıdan herhangi bir politikanın empoze edilmesini doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

  Etiketler:

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı