Krediler yarın onaylanıyor

Hürriyet Haber
20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünya Bankası'nın Türkiye'ye açacağı ve toplamı 1 milyar 28 milyon dolar olan iki krediye ilişkin anlaşmalar yarın iki taraf yetkilileri arasında Washington'da imzalanıyor.

Dünya Bankası'ndan yapılan açıklamada, yarınki anlaşmaların 778 milyon dolarlık mali sektör kredisi ve 250 milyon dolarlık Özelleştirme Sosyal Destek Projesi Kredisi'ne ilişkin olduğu belirtildi. Açıklamada, Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu'nun yarınki toplantısında, kredilerin açılmasına resmi onayı vermesinin ardından anlaşmaların Dünya Bankası binasında imzalanacağı kaydedildi.

Anlaşmalara Dünya Bankası adına Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, Türkiye adına da Washington Büyükelçiliği'nde görevli ekonomi müşaviri Ali Ümit Gönülal imza koyacak.

Açıklamaya göre, Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu'nun yarınki toplantısında önümüzdeki 3 yıllık dönem için Dünya Bankası'nın Türkiye'ye açabileceği kredilerin tavanının da 5 milyar dolar olarak belirlenmesi bekleniyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Kurulu'nun da Türkiye'de mali piyasalarda geçtiğimiz haftalarda çıkan sıkıntıların aşılması için üzerinde anlaşmaya varılan toplam 10 milyar 400 milyon dolarlık destek paketini yarın yapacağı toplantıda onaylaması bekleniyor.

Bu paketin 7 milyar 500 milyon dolarlık bölümü ek kaynaktan, 2 milyar 900 milyon dolarlık bölümüyse geçen yılki stand by anlaşmasınca öngörülen kredilerden oluşuyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı