ANTALYA HABERLERİ

'Krediler üretime yönlendirilmeli' çağrısı

DHA
10.05.2017 - 13:31Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Abdullah Erdoğan, Kredi Garanti Fonu (KGF) 250 milyar TL'lik kredisinin üretime yönlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, KGF sayesinde, 2016 yılında yaşanan yerel ve küresel belirsizliklerden kaynaklı ekonomik küçülmenin önemli ölçüde giderildiğini belirtti. Türkiye ekonomisinin rahatlaması adına KGF vasıtasıyla piyasaya 250 milyar TL kredi sağlandığını belirten Başkanı Erdoğan, "Kısmen devlet garantili ve kefaletsiz, teminatsız piyasalara sürülen paranın 160 milyar TL'si kullandırıldı" dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLENMELİ

Piyasaları rahatlatmak adına KGF kredilerinin kullandırıldığını belirten Erdoğan, "Piyasaları şimdilik rahatlatan krediler ise yüzde 15 faiziyle beraber önümüzdeki yıllarda geri ödenecek" diye konuştu. Teşviklerin ve teşvik uygulamalarının üretim ve ihracattı arttırmada kullanılması gerektiğinin altını çizen Abdullah Erdoğan, "Sürdürülebilir bir kalkınma için her yıl yüzde 6-7 gibi bir büyüme hedeflenmeli, bunun için de imalata, üretime dayalı büyüme hedeflenmelidir" dedi.

DOLAYLI VERGİLER YÜKSEK

Lüks tüketimi caydırıcı vergi politikaları uygulanması gerektiğini dile getiren Abdullah Erdoğan, "Tasarruflar ve yatırımlar teşvik edilmeli, lüks tüketimi caydırıcı vergi politikaları geliştirilmelidir. Ülkemizde dolaylı vergilerin toplam vergilere oranı yüzde 70 gibi yüksek bir oranda. OECD ülkelerinde dolaylı vergi oranı ise yüzde 30'dur. Bu nedenle bizde de direkt ve dolaylı vergilerin yüzde 50'lerde eşitlenmesinde fayda görüyoruz" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden 'Krediler üretime yönlendirilmeli' çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Mayıs 2017 tarihinde saat 13 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Krediler üretime yönlendirilmeli' çağrısı haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı