Krediler tamam

Hürriyet Haber
21.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uluslararası Para Fonu IMF ve Dünya Bankası, Türkiye’ye açılması öngörülen kredi programlarını onayladı.

IMF İcra Kurulu’nun toplantısında, Türkiye’ye mali piyasalarda yaşanan sıkıntıların giderilmesi için sağlanacak 7.5 milyar dolarlık ek kaynağın da dahil olduğu toplam 10.4 milyar dolarlık destek programı onaylandı.

Bu miktarın 2.9 milyar doları, geçen yıl imzalanan Stand-By anlaşmasından geriye kalan bölümden oluşuyor.

IMF İcra Kurulu kararı uyarınca, bu paranın yaklaşık 2.8 milyar dolarlık bölümü, Türkiye’ye hemen serbest bırakıldı. Bu rakamın, 2.2 milyar dolarlık kısmı, 7.5 milyar dolarlık ek kaynağın ilk bölümünü oluşturuyor.

Öte yandan, Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu’nun toplantısında da, Türkiye’ye toplam yaklaşık 1 milyar dolarlık iki kredinin açılması kabul edildi.

Bu rakamın 778 milyon dolarlık bölümü, mali sektör kredisinden, 250 milyon dolarlık bölümü de özelleştirme sosyal destek proje kredisinden oluşuyor.

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu’nda ayrıca Türkiye’nin önümüzdeki 3 yıl içinde Dünya Bankası’ndan alabileceği kredilerin tavanı da 5 milyar dolar olarak belirlendi.

Dünya Bankası’nın bu kararının ardından, iki krediye ilişkin anlaşma Washington’da imzalandı.

Anlaşmaya Dünya Bankası adına imza koyan Türkiye direktörü Ajay Chhibber, „Türkiye’nin yapısal reformlarına ve uzun vadedeki çabalarına önemli destek vermeye hazırız. Ekonomik programın kararlı bir şekilde uygulanmasıyla Türkiye, oluşan güven kaybını telafi edebilecektir“ dedi.

2 milyar dolar geliyor
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı