Kredi kullanımı bu ay yüzde 30 artar

Hayri ÇETİNKAYA
16.08.2006 - 00:45 | Son Güncelleme:

Son dönemde piyasalarda yaşanan toparlanma dikkat çekiyor. Tüketici kredilerinde yeniden düşüş eğilimi başladı ama dalga öncesi seviyelerine kısa vadede ulaşılacak gibi gözükmüyor. Piyasa aktörleri de, iki ay içinde yüzde 25-30 oranında artan döviz kurlarının tekrar düşüşe geçmesi ve fiyatlarına kur artışını yansıtan firmaların hemen indirime geçmelerinin beklenmemesi gerektiğini kaydediyor.

Nedenlerine gelince... Her şeyden önce, firmalar kur artışlarını fiyatlarına bire bir yansıtmadılar. Kurlardaki artış yüzde 30’a kadar çıkarken, firmalar bunun tamamını araç fiyatlarına yansıtmadı. Pek çok firma, kur farkından dolayı en fazla yüzde 10-15 civarında fiyat artışı yaptı. Bir diğer gerekçe de fiyatlarla çok kısa sürede fazla oynamanın doğru olmayacağı yolunda.

FİYAT İNDİRİMİ GÜVEN SARSAR

Keza dalgalanma sonrası fiyatları yükseltip hemen ardından geriye çekilmesi, önümüzdeki günlerde ortaya çıkabilecek olası bir kur artışının fiyatlara yansıtılmasında sorun oluşturabilir. En azından fiyatlarda ortaya çıkabilecek böyle bir oynaklık müşteri gözünde firma açısından güven sarsıcı bir görüntü ortaya çıkarabilir. Bu yüzden dövizdeki düşüş dikkate alınarak kısa sürede fiyatlarda bir düşüş beklenmemeli.

Otomotiv sektörünün finansman cephesinde aktif olan Doğuş Grubu bünyesindeki vdf’nin Genel Müdür Yardımcısı Mutlu Gür de, otomotivde kredi faizlerinin küçük çaplı düşüş başladığını ve oranların 1.90 ile 1.95 seviyesinde bulunduğunu belirterek, bankaların önümüzdeki günlerde belli oranlarda düşüş yapabileceğine dikkat çekiyor.

Gür, sektörde faizlerin seyri ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: "Akbank ve İş Bankası gibi bazı büyük bankalar, dalgalanma sırasında faizleri hızlı yükselttiler. Bunlar sektörün en büyükleri ve en çok kredi kullandıran bankalar. Bu bankalar, temmuzda oranları yüzde 2’nin de üzerine çıkarmıştı. Faizi yüzde 2.05’e çıkarmak aslında, ben kredi vermek istemiyorum demekti. Şimdi bu bankalar, oranlarını yüzde 1.90, 1.95 seviyelerini indirdiler. Şimdi 1.90 seviyelerindeki faiz oranları ile bankalar, kredi vermeye hazır olduklarını da açıklamış durumdalar. Haziran ve özellikle temmuz ayında krediler durmuştu. Bu ay başından itibaren satışlarda kıpırdanma başladı. Faizler mantıklı olmayan seviyelerden tekrar kár edilebilir düzeylere indirildi. Bunun sonucunda da şimdi tekrar krediler açılmaya başladı. Bunlar pozitif işaretler."

Ağustos ayının, kredilerde faizlerin de makul seviyelere çekilmeye başlamasının etkisiyle daha hareketli geçmesi bekleniyor. En azından temmuz ayının yüzde 20-30 üzerinde bir artış yakalanabileceğine dikkat çekiliyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı