Kredi kartlarının yüzde 2'si sorunlu

Hürriyet Haber
19 Ekim 2005 - 13:53Son Güncelleme : 19 Ekim 2005 - 13:53

Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye’de kredi kartı uygulamalarının yasal düzenlemelere, rekabet koşullarına, ekonomik gerçeklere ve uluslararası standartlara uygun yürütüldüğünü belirtirken, sorunlu kredi kartı sayısı oranının sadece yüzde 2 civarında olduğunu, kartların yüzde 98’inin sorun içermediğini açıkladı.

TBB’nin Bankaların Kredi Kartları Uygulamalarına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, kredi kartının gerek nakit taşıma riskini ve maliyetini azaltması gerekse kullanımda hız ve güvenlik sağlaması nedeniyle kullanımı hızla yaygınlaşan bir ödeme aracı olduğu kaydedildi. Kredi kartının sadece mal ve hizmet alımı için değil, aynı zamanda ihtiyaç anında nakit avans hizmeti sunması nedeniyle de tercih edilen bir araç olduğu ifade edilen açıklamada, kredi kartlarının yapılan işlemlerin kayıt altına alınması dolayısıyla vergi kaybının azaltılmasını da sağlayacağı kaydedildi. Kredi kartlarının finansal hizmetlerin etkin ve daha düşük maliyetle sunulmasına olanak sağladığı ve ekonomik birimlerin davranışları hakkında sağlıklı bilgi sunduğu da bildirildi.

"KULLANDIRILAN KREDİLER YASAL ÇERÇEVE İÇİNDE GERİ ALINIYOR"

Bankalardan her türlü kredinin ihtiyaca en uygun olanını ve bu ihtiyacı en iyi karşılayacağına inandığı bankayı ve ürünü seçmenin kişilerin en doğal hakkı olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi: "Faaliyetleri her açıdan düzenlenen, denetlenen ve tümüyle kayıt içinde çalışan bankacılık sektörünün, olası risklerini asgariye indirecek şekilde çalışmasının asli görevi olduğu göz önünde tutulmalıdır. Bankalarımızın da kendilerine emanet edilen tasarruflar karşılığında kullandırdıkları kredileri yasal düzenlemeler çerçevesinde geri almaları görevleri ve sorumlulukları gereğidir. Kullanıcıların bu bilinçle davranarak bankacılık sektörü tarafından sunulan ürün ve hizmetlerden büyük çoğunlukla doğru yararlandıkları da aşikardır."

Kredi kartının ihraç edilmesi, kullanımı ile tarafların hak ve yükümlülüklerinin Borçlar Kanunu, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, Türk Medeni Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Bankalar Kanunu ile İcra ve İflas Kanunu’ndaki düzenlenmelere bağlı olduğu anımsatılan açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından kredi kartları uygulamalarını düzenleyen özel bir yasa taslağının hazırlıklarının tamamlandığı da anımsatıldı.

KREDİ KARTI UYGULAMALARI YASAL DÜZENLEMELERE UYGUN

Türkiye’de kredi kartı uygulamalarının yasal düzenlemelere, rekabet koşullarına, ekonomik gerçeklere ve uluslararası standartlara uygun yürütüldüğü belirtilen açıklamada, "Türkiye Bankalar Birliği serbest piyasa koşulları içinde ve temel bankacılık ilkelerine uygun olarak finansal ürün ve hizmetlerin çeşitlendirilerek, kullanımının yaygınlaştırılmasını desteklemektedir" denildi.

"SORUNLU KREDİ KARTI SAYISI ORANI YÜZDE 2"

Toplam kart sayısı dikkate alındığında, son dönemde kamuoyuna yansıyan sorunların sınırlı sayılı kesime ait olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre Ağustos sonu itibariyle kredi kartı sayısının 29 milyona ulaştığı anımsatıldı. Merkez Bankası’nın verilerine göre ise ağustos itibariyle kredi kartı borcunu ödemeyen ve borcunu gecikmeli olarak ödeyenlerin taşıdıkları sorunlu kart sayısının ise 570 düzeyinde olduğuna işaret edilen açıklamada, "Bu sayı 2000 yılından itibaren listede yer alan tüm kayıtları içermekte olup, yaklaşık 250 bin kişiye tekabül etmektedir. Bu durumda sorunlu kredi kartı sayısı oranı yüzde 2 civarındadır. Diğer bir deyişle kartların yüzde 98’i sorun içermemektedir" denildi.

BDDK tarafından yayınlanan raporlara göre Temmuz ayı itibariyle kredi kart limitlerinin yüzde 46.5’lik bir kısmının kullanıldığı belirtilen açıklamada, müşterilerin kullandıkları kredi kartlarının limitlerinin otalamasının ise 1500 YTL civarında seyrettiğine dikkat çekildi.

Diğer taraftan, bankaların Merkez Bankası’na bildirdiği tasfiye olacak kredi miktarının Eylül ayı itibariyle 1173 bin YTL, toplam kredi kartları alacağı içindeki payının ise ise yüzde 7.3 olduğu ifade edildi.
Kredi sahiplerinin bu gecikmelerin çok büyük bir kısmını sorunlu hale dönüşmeden ödediği kaydedilen açıklamada, "Tasfiye olacak miktarın 1 gün gecikmeden başlayarak tüm gecikmeleri ve ’olası’ sorunlu alacak rakamını ifade etmektedir. Karşılaştırma yapmak gerekirse bu rakam ABD ve İngiltere sistemlerinde yüzde 10 civarındadır" denildi.
(ANKARA/ANKA)
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı