Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Kredi kartlarına yeni düzenlemeler geldi

17 Aralık 2010 - 10:02Son Güncelleme : 17 Aralık 2010 - 11:20

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kredi kartlarının asgari ödeme tutarları ve nakit çekimleri ile ilgili önemli değişiklikler yaptı.

Buna göre  halen yüzde 20 olarak uygulanan kredi kartı asgari ödeme tutarı yüzde 40'a kadar çıkarılabilecek, kart borcunu 3 defa yarısından az ödeyen nakit çekim yapamayacak.

ESKİ İLE YENİ FARKLI OLACAK

Resmi Gazete'de de yayımlanan yönetmelikte, asgari ödeme tutarları ile ilgili iki ayrı düzenleme yapıldı. Mevcut kredi katları ile yeni alınacak kredi kartlarında farklı asgari ödeme zorunlulukları uygulanacak.

Buna göre, ödenmesi gereken asgarî tutar, kredi kartı limiti 15 bin Türk Lirasına kadar olan kredi kartlarında dönem borcunun yüzde 25'inden, limiti 15 bin liradan 20 bin liraya kadar olan kredi kartlarında dönem borcunun yüzde 30'undan, limiti 20 bin lira ve üzerinde olan kredi kartlarında ise dönem borcunun yüzde 40'ından aşağı olmayacak.

Yeni tahsis edilen kredi kartlarında da kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde 40'ından aşağı olamayacak.

Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, yeni verilecek kredi kartları hariç olmak üzere, asgari ödeme oranlarının bugünden itibaren 24. aya kadar, kredi kartı limitlerine göre en az yüzde 22 ile en çok yüzde 35'e kadar artırılmasını öngören bir intibak süreci uygulanacak.

Yönetmelik kapsamında, yapılan bir başka değişiklikle şubeler kanalıyla yapılan kart iptaline ilişkin taleplerde, bu talebin hangi tarihte alındığına dair şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin veya doldurulan iptal talep formunun bir örneğinin kart hamiline verilmesi zorunlu tutuldu.

NAKİT ÇEKİME SINIRLAMA

Bir takvim yılı içinde kredi kartı borcunu 3 defa dönem borcunun yarısından az ödeyenin nakit çekim hakkı elinden alınacak. Bu kredi kartlarının limitleri de dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamayacak.
Öte yandan yönetmeliğin, bu maddesi 6 ay sonra yürürlüğe girerken, diğer maddeler bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 22 Yorum }
 • evet_ isyan 17.12.2010 11:53:45
  asgari tutar çok düşük olunca kalan borca habire faiz yürür, yatırdığn sadece faize gider borç bi türlü bitmz. bankalar bu taktiği kullanıyrdu. hükümet bunun engellemeye çalışıyr. kalkmış saçma sapan eleştiriyorlar yine. hiçbir şeyden anlamıyorsnz matematiğiniz de mi yok?
 • evet_ isyan 17.12.2010 11:50:55
  hadi ekonomi bilmiyorsnz kart da mı kullanmadınz? bal gibi hükümet vatandaşı korumaya çalışıyr. ayda %40ını bile ödeyemeyeceğn harcamayı niye yapıyosn kardeşm? daha dengeli harcayacksn işte! ayrıca banka asgari tutarı düşük tutuyr borcun kalanına fazi uygulyr bor bi türlü bitmiyordu. bunu engelliyr
 • mahmut şevket akgül 17.12.2010 11:22:23
  Banka kredi katları yıllık kullanım ücretlerinin kaldırılması konusunda herhangi bir gelişme sağlanamadığı anlaşılmaktadır.sözü edilen ücretlerin kaldırılması konusunda bizlere ve en önemlisi BDKK'YA büyük görev düşmektedir.Birlikte kamuoyunu ayağa kaldırmak gerekir..
 • Murat Kaçmaz 17.12.2010 11:17:15
  Kredi Kartlarındaki şartlar, cezalar daha da artırılmalı. Çünkü bu kartlar insanın cebindeki parayı emen bir araç. Cebinde 5 kuruşu olmayanın cüzdanında 5 kredi kartı var. Herkes borç içinde. Bu kartlar sayesinde dünyada zarar eden bankalar bizde her yıl kar açıklıyor..
 • sahin kara 17.12.2010 11:12:11
  kardesim yani birakin artik biz herseyi devleti sorumlu tutmaya basladik kredi karti kulanmasini bilmeyiz suc devleti yönetenler olur gecin kardesim kimse cocuk deyil kücük yasda ögretirdi büyüklerimiz bunu bize kimse bedavaya sana birsey hediye etmez diye sonra bir kart olsa neyse herkezde 3-5 kart
 • sezgin uzcan 17.12.2010 11:04:09
  Bu maddaler arasına ; Her önüne gelene 500 TL limitli Kart verilmemesi. Kart alt limitinin min. 2000 TL olması gibi sınırlamalar koyulması gerekmezmi.
Sayfa Başı
HaberlerGüneydoğu Anadoluantep lezzetleriKaradenizTRABZONSümela ManastırıYılbaşıKış