Kredi kartlarına yeni düzen

Hürriyet Haber
23.02.2005 - 11:07 | Son Güncelleme:

Kredi kartlarına ilişkin düzenlemeler getiren taslağa göre talep olmadan kart verilemeyecek. 3 defa üst üste veya yılda 4 kere ödeme yapmayanların, tüm kartları iptal edilecek. Kredi kartı limiti aylık gelirin üç katına kadar olacak.

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, kredi kartlarına ilişkin düzenlemeleri içeren yeni taslağı kamuoyuna açıkladı. Bilgin, taslak hakkında 10 gün içinde görüşlerin alınacağını ve ardından Başbakan'a sunulacağı bildirdi.

Bilgin, bu taslağın amacının kartın çıkarılmasına, kullanılmasına ilişkin esasları düzenlemek olduğunu  vurguladı. Bilgin, taksit uygulaması ile ilgili işlemler ve mağaza kartlarının bu taslak içinde yer almadığının altını çizdi.

Bilgin, taslağın önemli maddelerini şöyle sıraladı:

 Kredi kartı limiti aylık gelirin üç katını aşamayacak. 1 milyar liraya kadar olan limitlerde bu istenmeyecek. Kart sahibinin talebi olmadan kart limiti artırılamayacak.

 Talep olmadan kart çıkarılamayacak.

 Bankalar şube dışında kart veremeyecek

 Asgari tutarı üç ay süreyle veya bir yıl içerisinde dört kez ödemeyen, ya da banka kartı ile kredi kartı kullanımından dolayı adli ceza alan kart sahiplerinin bütün kredi kartları iptal edilecek. Bu şekilde kartı iptal edilenlere iki yıl süreyle kredi kartı verilemeyecek.

 Kredi kartları asıl kart hamiline teslim edilecek. Reşit olmayan ek kart sahipleri adına düzenlenen banka ve kredi kartları asıl kart sahiplerine teslim edilecek.

 Asıl kart sahibi talep etmedikçe asla ek kart çıkarılmayacak.

 Hesap özetinde uygulanacak faiz tuturu, asgari ödeme tutarı gibi bilgiler rahatça okunabilir, koyu renkli ve büyük puntolu olacak.

 Asgari ödeme tutarı ödendikten sonra kalan paraya ne kadar faiz işletileceği ekstrelerde gösterilecek.

 Kart kaybolur ve çalınırsa kart sahibi bildirim anına kadar yapılacak alışverişin 150 milyon lirasından sorumlu. Bu miktarın üzeri kart veren kuruluşa ait olacak.

 İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde karşılaşılan dolandırıcılıklardan kart hamili sorumlu tutulamayacak.

 Kart kullanılmasa dahi yıllık kart ücretleri ödenecek.

 Üye işyeri kimlik talep edip kartı kontrol etmekle yükümlü olacak.

 Üye işyerleri kart kullanımı nedeniyle komisyon isteyemeyecek.

 Banka, faiz artırımı yaptığını kart hamiline 30 gün içinde bildirmeli.

 Bankalar kredi kartı borçları için hesap kesim tarihinden önceki bir tarihten başlayarak faiz yürütemeyecek, faiz hesap bakiyesi üzerinden hesaplanacak.

 Nakit çekiyorsanız faiz o andan başlayacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı