’Kredi Kartı Yasası çıkar intiharlar azalır’ umudu

Hürriyet Haber
23 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 23 Şubat 2006 - 15:57

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, kredi kartlarında yapılacak taksitlendirmenin 12 aydan 18 aya çıkarılırken, uygulanacak faiz oranının yüzde 22’den yüzde 18’e çekileceğini açıkladı.

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Kredi Kartları Yasa Tasarısı yasalaşmasıyla kredi kartlarıyla ilgili olarak şu anda mevcut olan sorunların çoğunun ortadan kalkacağını söyledi. Şener, "Yasa henüz çıkmadığı için uygulamada aksamalar olduğu için intihar ve benzeri hadiseler yaşanmaktadır. Zannediyorum ki bu tasarıyla birlikte sistem daha düzenli işleyecek ve bu düzen içerisinde de sorunlar mümkün oluğu kadar asgari düzeye düşürülmüş olacaktır" diye konuştu.

AF DEĞİL YAPILANDIRMA:

Kredi kartlarından kaynaklanan bir sorunun varlığının hükümetleri döneminde kabul edildiğini ve ilk kez bu hükümet döneminde bir yasal düzenleme hazırlığını yapıldığını vurgulayan Şener, "Hükümetin gösterdiği duyarlılık sorunların kalıcı şekilde ortadan kalkmasını sağlayacağı için önemlidir" dedi. Şener, şöyle konuştu: "Af denince, var olanın ortadan kaldırılması anlaşılıyor, kavramlar karışıyor. Bilgi kirliliğine yol açacak değerlendirmeler yapılıyor. Kimsenin borcu silinmiyor. Böyle nitelemek yanlıştır. Bu bir ödeme kolaylığı getiren düzenlemedir. Aslında bu iki özel kişi arasındaki borç-alacak ilişkisidir. Kart sahibi ve bankalar. Alacağından vazgeçen tarafın görüşünün alınması normal kabul edilmelidir. Bankacıların görüşü de böyle alındı. İyiniyetle bütün milletvekillerinin iktidar muhalefet olarak sağlıklı bir bakış açısı içinde yaklaştığını düşünüyoruz. Pek çok sorunun ortadan kalkacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

SİSTEMİ ÖRSELEMEYİN:

Türkiye’nin en temel sorununun kuralsızlık veya mevcut kuralların bozulması olduğunu anlatan Şener, "Kurallar sürekli, basının ve bazı çevrelerin baskısıyla veya siyasetin kendi iradesiyle bozuluyorsa sistemin sağlıklı işlemesini engelleyen durum ortaya çıkıyor. Sorunu ortadan kaldıralım derken sistemi fazla örselememeli, insanların alışkanlıklarını bozmamalı" şeklinde konuştu.

Kartzedenin faizi 18’e iniyor, vade18 aya çıkıyor

DEVLET
Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, kredi kartlarında yapılacak taksitlendirmenin 12 aydan 18 aya çıkarılırken, uygulanacak faiz oranının yüzde 22’den yüzde 18’e çekileceğini açıkladı. Şener, Banka kartları ve Kredi Kartları Yasa Tasarısı’nda yapılacak değişiklikler konusunda, icra takibinden sonra başlayabilen borç yapılandırılmasının da, bankaların ihtar çekmesinden itibaren başlatılacağını belirtti. Asgari ödeme tutarının tasarının kanunlaşmasının ardından ilk 6 ayda mevcut durum olan yüzde 10 ile devam edeceğini belirten Şener, bundan sonra asgari ödeme tutarının yüzde 20’ye çıkacağını söyledi. Şener, söz konusu değişikliklere yönelik, bugün tasarının görüşülmesi sırasında verilecek önergenin hükümetçe destekleneceğini kaydetti.

Kredi kartlarında adaletli olmalıyız

DEVLET
Bakanı Ali Babacan, şunları söyledi: "Bizim dikkat etmemiz gereken konular şunlardı: Kredi kartı mağdur duruma düşen vatandaşların borçlarını bugüne getirirken, yüksek reel faizlerle değil, daha makul bir hesap metoduyla bugüne getirebilmek. Bu yasanın getirdiği önemli düzenlemelerden biri bu. Diğeri, bankacılık sektörümüzün sıhhatidir. Bundan sonraki dönemlerde ilgili kredi kartı borçlarında vatandaşların göstereceği hassasiyetin devam ediyor oluşudur. Biliyorsunuz borçlarla ilgili zaman zaman düzenlemeler yapılıyor. Her af, borçlarını ödeyemeyenlere rahatlık getiriyor ama borcunu ödeyenleri de dikkate alarak, adaleti de gözetmek gerekiyor."

Aygün üretmeden tüketiyor, fikirlerine değer vermeyiz

ABDÜLLATİF Şener, önceki akşam SKY-Türk’te kendisini "Kapalı kapılar ardında bankacılar yararına iş yapmakla" itham eden ATO Başkanı Sinan Aygün’e de "Hiç çalışmadı, somut bir şey önermeden polemik yapıyor" dedi. Şener Aygün’ün "üretmeden tükettiğini" de söyleyerek "Böylelerinin fikrine değer vermeyiz" dedi.

Kendi haline bıraksak daha mı iyi olurdu

ABDÜLLATİF Şener, "Vatandaş Şener olarak siz yüzde 22 faizi iyi buluyor musunuz?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Ödenmeyen borçları kendi haline bıraksaydık, bankalar gecikme faizini icrayla tahsil etselerdi, yüzde kaç faiz istemiş olacaklardı? Aylık yüzde 6.6’lık aktif faiz uygulayan bankalar var. Kendi haline bıraksaydık böyle bir süreç işliyordu. Yapılan düzenleme bu düzeyin altına çekiyor faiz oranlarını."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı