Kredi kartı faizine sınırlama getirilmesine tepki

Hürriyet Haber
21.10.2005 - 15:32 | Son Güncelleme:

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Saruhan Tan, “Kredi kartı faizlerine sınırlama getirilmemesini isteyenler, tüketici üzerinden haksız kazanç sağlamayı alışkanlık haline getirenlerdir” dedi.

Tan, yaptığı yazılı açıklamada, kredi kartının en fazla perakende sektöründe kullanıldığına işaret ederek, özellikle finans kesiminden faizlere bir sınırlama getirilmemesi gerektiği yönünde gelen açıklamalara ilişkin şunları kaydetti:
“Ülkemiz ekonomisi son birkaç yıl içinde çok ciddi gelişmeler gösterdi. Enflasyon 30 yılı aşkın bir süre sonra ilk kez tek haneli rakamlara indi. Ancak piyasaların tam anlamıyla sağlam bir yapıya kavuştuğu söylenemez. Bu nedenle yapılan açıklamalar, ülkenin genel çıkarlarını gözetmeli. Kredi kartı faizlerine sınırlama getirilmemesini isteyenler, tüketici üzerinden haksız kazanç sağlamayı alışkanlık haline getirenlerdir.

Dünyanın hiçbir ülkesinde kredi kartıyla ilgili faiz sınırlamasının bulunmadığını savunuyorlar. Bu kişilere sormak gerekir. Aynı dünyanın hangi ülkesinde, enflasyon yüzde 10'un altına inmişken yıllık faiz yüzde 100'leri buluyor. Kaldı ki faiz oranı ve buna bağlı kredi kartı batağını sadece bankanın riski olarak algılamak son derece yanlış. Bu batak içinde çırpınan tüketicidir. Çünkü banka nasılsa buradaki riskini öte yanda her koşulda borcunu ödeyen vatandaştan aldığı yüksek faizle çıkarıyor. Yine bankaların farklı faiz oranı uygulaması son derece doğal deniyor. Bizim tepkimiz oranların farklılığından öte yüksekliğinedir.”

Saruhan Tan, bankaların sektörler arasında da haksızlık yaptığını ileri sürerek, “Konut ve otomobil kredilerinde faizi 1.20'lere kadar indiren bankalar, sıra perakende sektörüne gelince oranı yüzde 6'lar civarında tutuyor. Böylece tüketicinin yanı sıra 60 milyar dolara ulaşan cirosuyla perakende sektörü de haksız rekabetle karşı karşıya kalıyor” dedi.

Alışverişte kredi kartı kullanım oranının her geçen gün arttığına değinen Tan, yüksek faize karşı yapılan düzenli ödemelerin yaşanan haksızlığı ortadan kaldırmadığını, hem sektörün hem de perakende tüketicisinin cezalandırıldığını savundu.
(İSTANBUL/A.A)
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı