Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır

15 Şubat 2010 - 12:35Son Güncelleme : 15 Şubat 2010 - 12:09

Tüketiciyi Destekleme Derneği Eskişehir Çözüm Merkezi Başkanı Osman Çağatay, iki ayrı bankaya yaptığı başvuru neticesinde geçmiş dönemlere ait ödediği kredi kartı aidatlarının tümünü geri aldı.

Odunpazarı Kaymakamlığı Tüketici Sorunları  Hakem Heyeti'nin 11 yıllık kredi kartı aidatının kendisine iade edilmesi yönünde verdiği kararı bildirdiği ilgili bankanın, geçmiş dönemlerde hesabından kesilen tüm aidatları iade ettiği açıklandı.

İki ayrı bankadan 200 ve 150 liralık tutarların hesabına yatırıldığını söyleyen Çağatay bu süreçte Tüketici Sorunları Hakem Heyeti ile birlikte hareket ettiği belirtti.

Çevresinde kredi kartı aidatlarının geri ödenmesi için başvuran herkesin bu bedelleri geri aldığını söyleyen Osman Çağatay, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada "Çocuklarımda aynı şekilde yaptığı başvuru neticesinde bankalarından bu bedelleri geri aldılar" dedi. Çağatay, kredi kartı sözleşmelerinde imzası bulunan herkesin başvuruda bulunup bu bedelleri geri alabileceğini de ifade etti.

Bankaların hiçbir yasal dayanağı olmadığı halde “kart aidat ücreti” adı  altında müşteriden tahsilat yapıp suç işlediğini savunan Çağatay, şunları ifade  etti:
       
“Bu olumsuzluklara karşın hakkını arayan tüketici yasal dayanaktan  yoksun uygulamayı sonlandırmaktadır. Bireysel olarak bankaların şahsımla yapmış  olduğu kredi kartı sözleşmenin bir örneğini ve geçmiş yıllara ait hesap  özetlerinin tamamını bankaların genel merkezinden istedim. Bunların içindenödemiş olduğum kart ücretlerinin tamamını çıkartarak sözleşmenin sureti ileEskişehir Odunpazarı Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na  başvurdum. Odunpazarı Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Müracaatımı  değerlendirerek kanunsuz olarak kesilen 11 yıllık kredi kartı aidatının tarafıma  iadesine karar verdi. Bu kararı ilgili bankanın genel merkezine ilettim. Geçmiş  dönemlerde hesabımdan kesilen tüm kredi kartı aidatları iade edildi.”
       
Çağatay, bankalardan, bu karardan ders çıkartıp bugüne kadar aldıkları  haksız kart aidatlarını iade etmesini istediklerini belirterek, tüketicilerin  haksız olarak kesilen kredi kartı aidatlarını bu yöntemle geri alabileceklerini  bildirdi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 125 Yorum }
 • nusret ikiz 10.2.2010 14:53:22
  Sayın Maçin:Kart üyeliği ücreti dışında bir de HESAP İŞLEME ücreti olarak yıllık 60 tl alınıyor.Buna ne diyosunuz.?
 • nusret ikiz 10.2.2010 13:10:42
  Sayın Maçin:Kart Üyelik ücretinden başka bir de ayrıca yılda iki kez HESAP İŞLEME ÜCRETİ adı altında 30.-TL.DEN 60 .-TL. daha kesiliyor.Bu konuyu da açıklaklarmısıınız?
 • YASU SEKA 10.2.2010 12:50:30
  BU HABERİ MANAVGAT KAYMAKAMLIĞINA NASIL DUYURABİLİRİM ACABA?ÇÜNKÜ MANAVGAT KAYMAKAMLIĞINDAKİ GÖREVLİ MEMUR BU İŞLERDE BANKAYI SAVUNUYOR.BANKANIN EKSTRESİNDE ÜYELİK AİDATI YAZIYORSA GERİ ALAMAZSINIZ, BANKA DAVA AÇARSA ONUN AVUKATLIK VE MAHKEME MASRAFLARINI DA SENDEN ALIRLAR DİYE BAŞINDAN SAVUYOR.
 • Ahmet MAÇİN 10.2.2010 12:26:08
  Arkadaşlar ben sahibi olduğum axess kartımın aidatının iadesi için www.axess.com dan yaptığım şikayet üzerine banka tekrar iade etmiştir sizlerde ilgili bankaların web üzerinden şikayetinizi yapın altınada ve haberin linkini altına iliştirerek gönderin olumlu bircevap alacaksınız.Ben yaptım ve aldım
 • nevzat sarıaslan 9.2.2010 18:21:48
  DEVLET BU KONUDA NEDEN KESİN TAVRINI KOYMAYIP VATANDAŞI BANKALARA SÖĞÜŞLETİYOR. ALMAYACAKSINIZ DESE ALAMAZLAR.
 • nevzat sarıaslan 9.2.2010 18:18:59
  FAKİR FUKARADAN ALINAN BU PARALARA TENEZZÜL EDEN BANKALARA KARTINI İADE EDİN ÇIKIN.
Sayfa Başı
HaberlerGüneydoğu Anadoluantep lezzetleriKaradenizTRABZONSümela ManastırıYılbaşıKış