Kredi faizini lütfen düşürün

Sefa ÖZKAYA
11.04.2016 - 20:46 | Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün ‘Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’nda bankalara seslenerek, “Vatandaşların rahat ödeyebilmeleri için tüketici kredilerindeki faizi lütfen düşürün” dedi. Konut sektöründe artık dikey yapılaşmadan yatay yapılaşmaya geçme vaktinin geldiğini de söyleyen Erdoğan, Kanal İstanbul projesini ise kim ne derse desin yapacaklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’na katıldı. Kredi faiz oranlarını değerlendiren Erdoğan, “Vatandaşlarımızın sadece içinde oturacakları değil kendisine yüksek hayat kalitesi sunacak konutlara sahip olmasını istiyor. Dar gelirli vatandaşlarımızın da bu imkânlara sahip olması gerekir. Burada tüketici kredilerindeki faizi lütfen bankalarımız daha da düşürsünler. Birbirlerine bakarak, katılımcı kuruluşlar bankaları baz alarak değil, onlar da lütfen bu oranları düşürsünler ki tüketici yani konut kredisi alacak olan vatandaşımız rahatlıkla oradan ödeyebileceği krediyi almış olsun” dedi. Konut sektöründe artık yeni bir döneme geçilmesi gerektiğini belirten Erdoğan şunları söyledi: “TOKİ’nin, yatay mimari, mahalle kültürü, yöresel mimari konseptleriyle, belediyelerle yürüttüğü ortak projelerle, bu doğrultuda, takdir ettiğim adımlar attığını görüyorum. Tabi alan itibariyle sıkıntılı olduğumuz yerlerde dikey mimari kullanılabilir. Ama dikey mimariye gerek olmayan yerlerde bizim özgün mimarimizi yerel mimarimizi kullanmak suretiyle dünyaya farklı mesajlar vermemiz lazım. Kurumsal firmalarımızdan da benzer şekilde yeni arayışlar içinde olanların bulunduğunu biliyorum. Artık vatandaşlarımızın da bu yönde talepleri ve beklentileri ortaya çıktığı için, müteahhitlerimiz de, ister istemez kendilerini yenilemek durumunda kalıyorlar. Önümüzdeki dönem bu konuda yeni adımların atıldığı, yeni projelerin daha fazla hayata geçirildiği bir dönem olmalıdır.”

KANAL İSTANBUL YAPILACAK

Bu yıl ihalesi beklenen Kanal İstanbul projesine de değinen Erdoğan, “Buna da hep olur mu canım diyenler çıktı. Arkadaşlar Kanal İstanbul olacak. Kanal İstanbul’u yapacağız. Kim ne derse nesin yapacağız” dedi. “Dikey yapılaşmadan yatay yapılaşmaya geçmemizin zamanı gelmiştir” diyen Erdoğan, “Mesela Kanal İstanbul’un çevresinde ben arkadaşlarıma söyledim kesinlikle dikey mimariye ‘Kanal İstanbul çevresinde müsaade edilmemelidir’ diyorum. Bu Kanal İstanbul’a ayrı bir hava ayrı bir güzellik katacaktır diye düşünüyorum. Kanal İstanbul yapıldığı anda, her iki tarafında gerçekten İstanbul’un şanına yakışır konutlarla Kanal İstanbul farklılık arz etmesi gerekiyor” diye konuştu.

Ülke genelinde yenilenmesi gereken 6 milyondan fazla konut olduğunu belirten Erdoğan, “Şu ana kadar 48 ilimizde 179 alan riskli bölge ilan edilerek, kentsel dönüşüm kapsamına alındı. Ayrıca, 21 ilimizde, 37 bin 782 dekar büyüklüğünde bir yer, rezerv yapı alanı olarak tespit edilmiş durumda. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız yanında, valiliklerimiz ve belediyelerimiz de riskli binaların tespitinde biliyorsunuz görev alıyorlar. Kentsel dönüşüm uygulamaları için, kira yardımları dahil, bugüne kadar kullanılan kaynak 2 milyar lirayı buldu” dedi.

SENİN İŞİN YAPMAK MI, YIKMAK MI?

Sivil toplum kurumlarını da eleştiren Erdoğan, “Biz yapmak için mücadele ederken, biliyorsunuz birileri de yıkmanın, tahrip etmenin peşinde. Bakıyorsunuz ‘Oda’. İşi gücü aslında, plan proje bunlarla uğraşması lazım. Nerede kentsel dönüşümle ilgili bir adım atacaksanız bu malum oda hemen işi yargıya götürür. Ya senin işin ne? Senin işin yapmak mı, yıkmak mı? Veya senin işin bu şehri daha güzel hale getirmenin altyapısına katkıda bulunmak mı? Her yerde işi gücü bu. Netice alıyor mu? Almıyor. Ama ne yapıyor bize süre kaybettiriyor” dedi .

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı