Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kredi derecelendirme kuruluşları iş başında

  A.A
  02 Şubat 2011 - 13:15Son Güncelleme : 02 Şubat 2011 - 14:29

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Şili'nin A- olan yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu A’ya yükseltti, uzun vadeli notlarının görünümünü ise 'durağan’ olarak belirledi. Standard & Poor's (S&P) ise İrlanda'nın kredi notunu düşürdü.

  Kurumdan yapılan açıklamada, kredi notlarını yükseltilmesinde sağlıklı kamu finansmanı ile etkin ve güvenilir parasal rejim ile biraraya gelen ihtiyatlı makro ekonomik yönetimin etkili olduğu belirtildi. 

            

  Fitch, Şili ekonomisinin 2010 yılının Şubat ayında meydana gelen deprem felaketine rağmen yüzde 5.3'le beklenenden daha iyi bir büyüme kaydettiğini, 2011 yılında ekonomik büyümenin yüzde 6.0'ya yükseleceği, daha sonra yüzde 4.8 seviyelerine geri döneceğini öngördü.

   

  S&P İRLANDA’NIN NOTUNU KESTİ

     

  Diğer bir  kredi derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poor's (S&P), İrlanda'nın kredi notunu bir basamak düşürdü.

   

  S&P, ülkenin “A/A-1” olan kredi notunun birkademe düşürülerek “A-/A-2” yapıldığı belirtildi. Notlara ilişkin görünüm ise‘negatif’ olarak belirlendi.

   

  Not görünümünün değişmesine neden olarak, İrlanda'nın ek sermaye gereksinimlerine ilişkin belirsizliğin devam etmesi gösterildi.

   

  S&P, İrlanda Merkez Bankası'nın, bankaların likiditesi ve sermaye gereksinimlerine ilişkin gözden geçirmeyi nisan ayında tamamladıktan sonra kredi notunun tekrar değerlendirilebileceğini ifade etti.

   

  S&P, İrlanda'nın kredi notunun “yatırım yapılabilir” seviyede tutulmasının beklendiğini de kaydetti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı