Gündem Haberleri

  Kravatsız zirve olumlu geçti

  A.A.
  31.10.2011 - 11:06 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Kıbrıs özel danışmanı Alexander Downer, Ban'ın New York'ta Kıbrıslı liderlerle yaptığı görüşmede “yönetim ve güç paylaşımı, mülkiyet, toprak ve vatandaşlık” olmak üzere dört ana konu üzerinde durulduğunu bildirdi. Downer, “Görüşmeler olumlu, verimli ve azimli bir şekilde geçti. BM, görüşmelerin seyrinden memnundur” dedi.

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la New York'un Long Island bölgesindeki Manhasset kasabasında yaptığı üçlü görüşmenin ilk günü sona erdi.

  Genel Sekreter Ban'ın Greentree çiftliğinde basına kapalı yapılan bugünkü görüşmenin sabahki bölümünde liderlerle üçlü görüşme yaptığı, ardından görüşmeden ayrıldığı, görüşmelerin daha sonra Kıbrıs özel danışmanı Downer ve siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Lynn Pascoe'nun iki tarafın müzakere heyetleriyle ayrı ayrı yaptıkları “mekik diplomasisi” şeklinde devam ettiği bildirildi. Mekik diplomasinin Kıbrıs Türk heyetinin önerisi olduğu da öğrenildi.

  BM, Türk ve Rum heyetlerin rahat ve gevşek bir ortamda pazarlık yapabilmesi amacıyla şekil değişikliğine giderek ‘kravatsız’ masa kurmuş, BM yetkilileri ve Kıbrıslı liderler zirveye kravatsız katılmıştı.

  Downer tüm gün boyunca basına kapalı düzenlenen görüşmelerin ardından basına bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

  DÖRT ANA KONU TARTIŞILDI

  BM Genel Sekreteri Ban'ın, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum lider Hristofyas'la bugünkü tüm gün süren görüşmelerin başında toplam iki saat görüştüğünü söyleyen Downer, açıklamasında şunları kaydetti:

  “Genel Sekreter bu süre zarfında liderlerle Kıbrıs görüşmelerinin dört ana meselesiyle ilgili önemli müzakereler başlattı. Bunların ilki yönetim ve güç paylaşımı ve bu kapsamda da özellikle de yürütme, yani başkanlık üzerinde duruldu. İkincisi mülkiyet konusu, üçüncüsü toprak, dördüncüsü de vatandaşlık konusu.”

  Downer Genel Sekreter Ban'ın görüşmeden ayrılmasının ardından ise Lynn  Pascoe, kendisi ve BM ekibinin, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum taraflarının müzakere  heyetleriyle birlikte özellikle bu dört konu üzerine yoğunlaşarak kapsamlı  görüşmeler yaptıklarını söyledi.

  İfadelerinin BM'nin görüşünü yansıttığını belirten Downer, “Görüşmeler olumlu, verimli ve azimli bir şekilde geçti. Bu kapsamda BM görüşmelerin seyrinden memnundur” dedi.

  Downer, Genel Sekreterin görüşmelerin ikinci günü dolayısıyla bugün Greentree'ye TSİ 21.00 civarında geri döneceğini ve yaklaşık 6 saat iki liderle üçlü görüşme için kalacağını bildirdi.

  "HAKEM YA DA ARABULUCU DEĞİLİZ"

  BM'nin iki tarafa aralarındaki anlaşmazlıkları aşmak için öneri sunup sunmayacağının sorulması üzerine, Downer, “Başından beri söyledik, bu müzakere sürecinde hakem ya da arabulucu olmayacağız, ama mümkün olduğunca yardımcı olmaktan memnunuz. Bu yüzden öneri sunmadık, bizim yaptığımız, iki tarafla pozisyonları hakkında geniş bir şekilde konuşmak, böylece iki tarafın pozisyonlarının daha fazla anlaşılmasını sağlamak. Günün sonunda, taraflar kendi yakınsamalarını kendileri yapacaklar. BM onlara hiçbir şey dayatamaz, böyle bir niyetimiz yok” diye konuştu.

  Şu ana kadar görüşmelerin umut verici olup olmadığının sorulması üzerine Downer, “Evet şu ana kadar olumlu ve verimli oldu, son derece iyi geçti, bekleyip göreceğiz” diye konuştu.

  Genel Sekreter Ban'ın Greentree'den ayrılmasının ardından BM ekibinin önce Hristofyas ve ekibiyle, ardından da Eroğlu ve ekibiyle ile ayrı ayrı görüştüğünü bildiren Downer, BM uzman ekiplerinin de hem Rum, hem de Kıbrıslı Türk uzmanlarla görüştüklerini anlattı.
         
  Toplantıda “neler başarıldığının ve neden sadece iki gün toplantı yapılacağının sorulması üzerine”, Downer, “Aslında bugünkü görüşme sadece birkaç saat olacaktı, ama daha sonra Genel Sekreter bu toplantıdan gerçekten bir şeyler çıkmasını istedi, Cenevre'de ve New York'taki gibi bir toplantılar gibi 3-4 saat sürsün istemedi, daha fazla zaman ayırdı” diye konuştu.

  GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

  Görüşmelerin sonunda Türk gazetecilerin sorularını kısaca yanıtlayan KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ da görüşmelere hep umutlu ve olumlu baktıklarını belirterek “Ümidimiz ilerleme ve hatta bir uzlaşıya ulaşılabilmesidir, biz ümidimizi sürdürüyoruz, sürdüreceğiz, şu an B planlarına değil, Kıbrıs görüşmelerine yoğunlaşıyoruz” diye konuştu.
                  
  New York görüşmelerinin ilk gününü tamamlayan iki lider ve müzakere heyetleri, geceyi geçirdikleri Greentree çiftliğinde bugün de tam gün görüşecekler. Liderlerin sabahtan yine Downer ve BM ekipleriyle görüşmeler yapmaları, ardından yerel saatle 15.00'de (TSİ 21.00) Ban Ki-mun'un Greentree'ye gelmesiyle birlikte üçlü görüşmenin başlaması ve yaklaşık 6 saat sürmesi bekleniyor.

  Genel Sekreter Ban'ın görüşmelerin sonunda aynı gece Greentree'de mi,  yoksa BM genel merkezinde Salı günü mü basına açıklama yapacağı ise henüz belli değil. Bugünkü görüşmeler de tüm gün basına kapalı yapılacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı