« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Krallar yenişemedi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

WBC şampiyonu Lewis ile WBA ve IBF şampiyonu Holyfield'ın unvan mücadelesinin sonucunu hakemler beraberlik olarak ilan etti. Karar, maç istatistiklerine göre rakibinden yüzde 23 daha fazla puan alıcı yumruk vuran Lewis için hayal kırıklığı oldu.

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğu unvan maçında, ABD'li Evander Holyfield ile İngiliz Lennox Lewis berabere kaldı. ABD'nin New York kentindeki ünlü Madison Square Garden Salonu'nda 21 bin 284 biletli seyirci önünde yapılan dev mücadelede, Dünya Boks Konseyi'nin (WBC) şampiyonu 33 yaşındaki Lewis, Dünya Boks Birliği (WBA) ve Uluslararası Boks Federasyonu (IBF) şampiyonu 36 yaşındaki Holyfield'a oranla daha başarılı göründü.

Holyfield, 12 raund üzerinden oynanan maçta, 3 raund dışında, kendisinden 14 kilo daha ağır olan rakibi önünde fazla etkili olamamasına ve maç boyunca tutulan istatistiklere göre Lewis'ten yüzde 23 daha az puan alıcı yumruk vurmasına karşın, maçın 3 hakeminin verdiği sonuç, bir bakıma Lewis için düş kırıklığı yarattı. ABD'li hakem maçı 115-113 Holyfield, Güney Afrikalı 116-113 Lewis lehine sonuçlandırırken, İngiliz hakem 115-115 beraberlik verince, maçın sonucu berabere olarak ilan edildi.

Bu sonuçla kariyerinde 34 galibiyeti ve 1 yenilgisi bulunan Lewis, ilk kez beraberlikle tanışırken, 10 milyon doların da sahibi oldu. 36 galibiyet, 3 yenilgi ve 1 beraberliği bulunan Holyfield da 20 milyon dolarlık ödül aldı.
Bunları da Beğenebilirsiniz