Kitap Sanat Haberleri

KİTAP SANAT

  Krallar da özür diler!

  DEVRİM YILMAZ dgulyilmaz@gmail.com
  25.05.2017 - 15:23 | Son Güncelleme:

  Gerektiğinde özür dileyebilmek birçok yetişkin için olduğu gibi çocuklar için de zor olabilir. Ama asıl zor olan empati yapabilmeleri ve aynı davranışı tekrarlamamak adına sorumluluk alabilmeleri... ‘Uykusu Kaçan Kral’ bu noktalarda yardıma koşan bir kitap...

  Uykusu Kaçan Kral

  Kırdığımız tek bir kalple huzur ağacımız yapraklarını dökmeye, için için kendini yemeye başlar. Biliriz ki kaçarı yok, ille de o özür dilenecek ve o gönül alınacak. Hatta bir kral olsanız bile. İnanmazsanız Kral Mışıl’ın hikâyesine buyurun. Kral Mışıl ki bugüne kadar uykusunu hiçbir şey kaçırmamış. Cibinlik Ülkesi’nin başını yastığa koyar koymaz mışıl mışıl uykuya dalan kralı. Ta ki bir gün Dük Yerebatan’la karşılaşana kadar. Dük’ün arkasından söylediği kırıcı bir sözden sonra Kral Mışıl’a uyku haram olmuş. Ninniler, iksirler, koyun saymalar, krallığın en geveze kişisine upuzun masallar anlattırmalar. Hiçbiri fayda etmeyince hafiften delirmeye de başlamış. Öyle ki işi dibinde vızıldayan bir sineği zindana attırmaya kadar vardırmış. Ve sonunda çare saray soytarısı Çıngırak’tan gelmiş: “Gidip özür dilemezsen bir daha uyku yok sana.” Ne koskoca bir kral olması, ne özür dilemeyi bilmemesi fayda etmiş. Çıngırak tutturmuş başka yolu yok diye. Bundan sonrası Kral Mışıl’ın provalarına ve görüp görebileceğiniz en komik özür dileme diyaloglarına sahne oluyor.
  Gerektiğinde özür dileyebilmek birçok yetişkin için olduğu gibi çocuklar için de zor olabilir.
  Ama asıl zor olan bunun içi boş iki kelimeden öteye geçmesi, empati yapabilmeleri ve aynı davranışı tekrarlamamak adına sorumluluk alabilmeleri. ‘Uykusu Kaçan Kral’ tam da bu noktalarda yardıma koşarak özür dilemeyi külfet olmaktan çıkarıp doğallaştırıyor. Zeynep Alpaslan’ın sevimli öyküsüne Vaghar Aghaei’nin masalsı çizimleri eşlik ediyor.

  UYKUSU KAÇAN KRAL

  Zeynep Alpaslan
  Resimleyen: Vaghar Aghaei
  Çınar Yayınları, 2017
  32 sayfa, 15 TL.

  Krallar da özür diler 


  Her seferinde farklı bir masal anlatan kitap

  Bir kitap düşünün ki kapağını her açtığınızda farklı bir masal sizleri bekliyor olacak. Üstelik bunu üç milyar kez tekrarlasanız bile. Yapmanız gereken tek şey hayal gücünüzü yanınıza alıp ‘Masal Yolu’na koyulmak. Bu yolda kimlerle tanışacağınıza, nereye gideceğinize, neler yapacağınıza sadece siz karar veriyorsunuz. Masalımız okurun bir başkarakter seçmesiyle başlıyor. Astronot maymun, ayakkabı sevdalısı ahtapot, prenses ya da vampir kedi. Farklı karakterler arasından seçtiğiniz kahramanla birlikte maceralarla dolu bir yolculuğa çıkmaya hazır olun. Yola bir uzay gemisiyle, atla ya da çift başlı bir ejderhayla devam edebilirsiniz. Karşınıza bir robot ya da cadı çıkabilir. Issız adaya da düşebilirsiniz, konuşan ormana da. Vardığınız yerde uzaylılar, cüceler ya da zombiler tarafından karşılanabilirsiniz. Büyüler, hazineler, gizemli odalar. Bir masalı eğlenceli kılan her şey yolunuzun üstünde.
  Tüm gidişat seçimlerinize göre değişerek her defasında bambaşka bir masal yaratmanıza olanak sağlıyor.
  Her sayfanın kenarındaki “Hangisini seçtin, adı ne, onu tarif edebilir misin, sesi nasıl?..” gibi kısa sorular ise masallarınızı detaylandırmanıza yardımcı oluyor.
  ‘Masal Yolu’ her yaştan çocuğun hayal gücünü harekete geçirerek okumayı eğlenceli bir yaratım sürecine ve oyuna dönüştürüyor. Ödüllü illüstratör Madalena Matoso ise bu harikalar yolunu sıradışı çizimleriyle renklendiriyor.

  MASAL YOLU

  Kate Baker
  Resimleyen: Madalena Matoso
  Çev.: Oğuzhan Aydın
  Redhouse Kidz, 2017
  32 sayfa, 21 TL.

  Krallar da özür diler

  Etiketler: kitapsanat , ÇOCUK , edebiyat
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı