"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

Kraliçenin meyve suyunu İzmir’de üreteceğim

Bu hafta sizlere dünyaca ünlü İngiliz içecek devi Britvic’in Türkiye Distribütörü Farsa Gıda’nın kaptan köşkündeki genç ve cesur bir yöneticiyi daha yakından tanıtmak istiyorum: Onur Sabuncu... Sabuncu, genç yaşına rağmen, azmi, cesareti ve gözüpekliğiyle geçmişte Türkiye pazarına girme denemeleri yapan ama başarısızlıkla sonuçlanan Britvic’i, ülkemize yeniden getirmeyi başaran Farsa Gıda’nın kurucusu... Genç ama bir o kadar da istediğini bilen bir yönetici. İngilizlere birçok kişinin o tarihte hayal dediği bir adımı attırmayı başaran Onur Bey, iş yaşamında büyük düşünüyor ve çıtayı da bir o kadar yükseğe yerleştiriyor. Onun sayesinde, büyük bir potansiyel taşıyan Türkiye’ye yeniden sıcak bakan Britvic, İzmir’i yakın gelecekte lojistik üssü haline getirmenin planlarını yapıyor. İngiliz Kraliyet ailesinin de sembolik ortaklığı bulunan Britvic’in Türkiye Distribütörü Farsa Gıda’nın Kurucusu Onur Sabuncu için motosiklet, perküsyon ve deniz en büyük üç hobi diyebiliriz. İşte ayrıntılar...

Kraliçenin meyve suyunu İzmir’de üreteceğim

HAYAT FELSEFESİ
Başarı...

OTOMOBİL
Hiç kimse rahatsız olmaz

* İlk otomobilim 2004’te satın aldığım 2000 model BMW 320 Coupe idi. Şimdi 5.20 dizel BMW’m var.
* Şoförüm yok, kendim kullanıyorum. Daha mütevazı yaşamayı tercih ediyorum.
* İyi bir sürücü olduğumu düşünüyorum. Benim aracımda seyahat eden kendini rahatsız hissetmez. Hızı severim ama kurallara da uyarım.
* Bir araba alırken benim için performans birinci sırada gelir. Sonra, çok yol yaptığım için donanımının yüksek olmasını isterim. Otomobilimin özelliklerinin tümünü kullanırım. Hiçbir zaman da yeterli bulmam.

BESLENME
İlle de dağ çileği reçeli

* Mümkün oldukça kahvaltı yaparım. Genelde tost, poğaça gibi hazır yiyeceklerle geçiştiririm. Geleneksel kahvaltı yaptığım zaman soframda mutlaka çilek reçeli olsun isterim. Sırf bunun için yılda bir kez Ereğli’ye gidip dağ çileği reçeli alırım.
* Kırmızı ete çok düşkünüm. Öğlenleri kebaplar favorilerim arasında yer alır. Ancak son zamanlarda yediklerime dikkat ediyorum. Porsiyonları küçülttüm.
* Akşamları ise mükellef bir sofraya oturmayı severim. O konuda klasik bir Türk erkeği mantığıyla hareket ederim.
* Ara öğün alışkanlığım olmadı.
* En sevdiğim yemek soslu biftek. Pırasadan ise hoşlandığımı söyleyemem.
* Mutfağa çok fazla girmem. Girdiğimde de sadece makarna ve salata yaparım.

MEKAN
Güler yüzlü hizmet ararım

* Evime yakın olmasından dolayı Bebek’teki Taps’e gitmekten hoşlanırım. Bebek Kahvesi’nde çay içmeyi severim. Pazar günleri Kale’de kahvaltı yapmak alışkanlık oldu.
* Yurt dışında mümkün olduğunca yeni yerler keşfetmeyi tercih ederim. İşim dolayısıyla Londra’ya sık gidiyorum. Queensway ve Basewater bölgelerindeki mekanlarda bulunmaktan keyif alırım.
* Beni en çok etkileyen yer ise ABD Boston’daki Drink adlı mekan. Tamamen taze meyve sularıyla hazırlanan kokteyller sunuyorlar. Benzer bir şeyi İstanbul’da emeklilik hayatımda yapmayı düşünebilirim.
* Bir mekanda güler yüz ararım. Gittiğim mekandan memnun kalmışsam orayı kolay kolay değiştirmem. Yemeklerin lezzetli ve sağlıklı olmasını isterim. Midem çok hassastır. Mekanın konumu, kalitesi, porsiyonların büyüklüğü gibi kriterlere baktığımda ederinin üzerindeki fiyatlar beni rahatsız eder.

SPOR
Lisanslı basketbolcuydum

* Geçmişte motor sporları ve basketbolla ilgilendim. Lisanslı basketbol oynadım. Üniversite yıllarında da dart ve bilardo öne çıktı.
* Denizde olmak kaydıyla yüzmeyi çok seviyorum.
* Trafik nedeniyle İstanbul’da motosiklet kullanıyorum.
* Galatasaraylıyım.
* Bir dönem birkaç kez snowboard yaptım. Zamanım olsa bu sporla daha çok ilgilenmek isterdim. Kitesurf veya windsurf de ilgi alanımda.

Kraliçenin meyve suyunu İzmir’de üreteceğim

TATİL
Denizsiz tatil düşünemem

* Yılda iki kez tatile çıkıyorum. Genelde 4-7 gün arası oluyor.
* Yurt içinde Güney Ege’yi seviyorum. En son Datça’ya gittim. Çok huzurlu bir yer. Bodrum ve Çeşme’yi de kalabalık olması dışında mekanları ve kalitesiyle tercih ediyorum.
* Tatil benim için deniz demek. Deniz kenarında olmaktan, sakin bir tatil yaşamaktan hoşlanıyorum. Yeni yerler, oradaki insanların yaşantısı, tarihi mekanlar, doğal güzellikler ve yapılardan keyif alırım.

HOBİ
Motosiklet ve perküsyon

* Motosiklet kullanmayı bir hobi olarak görüyorum.
* Bunun yanında fırsat buldukça kitap okumayı severim. Bana bir şeyler katan ve gerçeklere dayalı eserlerden keyif alırım.
* Müzik dinlemekten de hoşlanırım. Evde, arabada sürekli dinlerim. Alternatif rock ve Britpop tarzı hoşuma gider. Perküsyon çalıyorum. İstanbul’da gerçekleşen önemli konserleri kaçırmamaya çalışırım.
* Balık tutmaktan da hoşlanırım.

KARİYER
Rallici olmayı isterdim

* Ankara Aydınlıkevler İlköğretim ve Ortaokulu’nun ardından Anafen Lisesi’ne devam ettim. Daha sonra ODTÜ Metalürji’yi bitirdim.
* Geçmişten beri grup şirketlerimizde farklı görevlerde bulundum. Eron Tıbbi Malzemeler Kurucu Yöneticisi, Karbon Tıbbi Malzemeler Satış ve Pazarlama Müdürlüğü, Kallus Ortopedi Kurucu Yöneticisi, Veron Sağlık Ürünleri Kurucu Yöneticisi ve Dış Ticaret Sorumlusu, Sirona Dış Ticaret Kurucu Yöneticisi ve Dış Ticaret Sorumlusu, FARSA Gıda Sağlık Ürünleri Kurucu Yöneticisi ve Şirket Müdürü görevlerinde bulundum. Halen Eron, Veron ve Farsa Gıda’nın kurucu yönetici görevlerini devam ettiriyorum.
* Çocukken rallici olmayı isterdim.

TOPLANTI
İyi bir dinleyiciyimdir

* Haftada iki-üç kez toplanırız. Toplamda sekiz saati bulur. Kendi fikirlerimi dile getiririm ama aynı zamanda iyi bir dinleyiciyimdir. Bir de çözüm önerileri getirenlerden hoşlanırım.

GÜNE BAŞLANGIÇ
Finansal verilere bakarım

* Sabah 07.30’da kalkarım. Akşam 00.30’da yatarım. İşe gitmek için 08.30’da evden çıkarım. Aradaki sürede kişisel bakımımı yapar, kahvaltımı eder, giyinir, maillerime ve finansal verilere bakarım.

MODA
Spor giyimden hoşlanırım

* Modayı takip ettiğim söylenemez. Spor giyim tarzından hoşlanırım. İşle ilgili durumlarda takım elbise giyerim. En sevdiğim renk mavidir. Kıyafetlerimi kendim alırım.

TEKNOLOJİ
Sürekli takip edemiyorum

* Teknolojiyle aram çok iyidir. Tüm yenilikleri yakından takip ederim. Cep telefonumu, bilgisayarımı gerektiği müddetçe yenilerim.
* Sosyal medyada varım ama sürekli takip edemiyorum.
 
SEVİMLİ DOSTLAR
Balıklarım ve köpeğim var

* Discus cinsi balıkların olduğu tatlı su akvaryumum var. Ayrıca, Jazz isminde terrier köpek besliyorum.

X