Kraliçe taktı, Türk malı nazar boncuğu İspanya’da moda oldu

Hürriyet Haber
10.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.08.2009 - 09:45

İspanya’da Kraliçe Sofia’nın öncülüğünü yaptığı nazar boncuğu modası hızla yayılıyor.

Türkiye’den ithal edilen nazar boncuklarıyla yapılmış kolye ve bilezik gibi takılar, İspanya’daki hediyelik eşya mağazalarının ve kuyumcuların vitrinlerini süslüyor. Özellikle Türkiye’yi ziyaret eden İspanyol turistlerin ülkelerine taşıdıkları nazar boncukları, sadece ucuz takıların değil, altın kolyelerdeki kıymetli taşların da yerini alıyor. Kral Juan Carlos ile birlikte her yıl yaz tatilini geçirdiği Mallorca Adası’na giden Kraliçe Sofia’nın, resmi karşılama töreninde giydiği elbiseye nazar boncukları ile süslü kolye ve bileziklerin eşlik etmesi İspanya’da geçen haftanın en çok konuşulan konusu oldu.

Kapalıçarşı’dan alıyor
İspanya Kraliçesi’nin Türkiye’ye yaptığı özel ziyaretlerde nazara olan düşkünlüğü nedeniyle özellikle Kapalıçarşı’dan bol bol aldığı mavi boncukları her fırsatta üstünde sergiliyor. Türk Malı nazar boncuğu ile süslenmiş kolye ve bilezikleri tercih eden İspanya Kraliçesi, sadeliği ile dikkat çekiyor.

Mevlana’ya da hayran
Mevlana ile Buda felsefesine düşkünlüğü ile de tanınan İspanya Kraliçesi’nin, gösteriş, aşırı süs ve lüks merakına karşı olduğu biliniyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı