« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kraliçe Süreyya

7 ay ABD’de, 5 ay da Almanya’da kampa gönderilmesini isteyen Süreyya Ayhan, ayrıca, uluslararası sağlık sigortası, özel doktor, kiralık araç ve benzin masraflarının karşılanmasını talep etti. Bu maddelerin toplam maliyeti 200 bin doları buluyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
İSVEÇ’te geçtiğimiz hafta yapılan 19.Avrupa Atletizm Şampiyonası’na sebepsiz yere katılmayan ve kendisine hedef olarak 2007 yılını belirleyen milli atlet Süreyya Ayhan, 2006-2007 sezonu için federasyondan dudak uçuklatan taleplerde bulundu.

Antrenörü ve eşi Yücel Kop ile birlikte Atletizm Federasyonu’na yazılı başvuru yaparak bir yıllık taleplerini sıralayan Süreyya’nın listesinde yok yok. İsveç’e gitmediği için tepki çeken Avrupa Şampiyonu ve Dünya ikincisi sporcunun AtletizmFederasyonu’ndan istekleri şöyle:

12 ay kamp

á 1-)
1 Eylül 2006-20 Mart 2007 tarihleri arasında ABD’nin New Mexico eyaletinde, 1 Nisan-23 Ağustos 2007 tarihleri arasında ise Almanya’da (Münih veya Stuttgart) olmak üzere yaklaşık 12 aylık kamp.

á 2-) Yurt dışı kamplarında kullanılmak üzere kiralık araç ve benzin masrafları.

á 3-) Kamp döneminde uluslararası sağlık sigortası ile yurt dışı doktor kontrolü masrafları. Ayrıca, acil durumlarda kullanılmak üzere, danışman hekim önerisi doğrultusunda hazırlanacak bir acil yardım çantası.

á 4-) Almanya kampı döneminde, Süreyya Ayhan ve Yücel Kop tarafından uygun görülecek tarihlerde, performans analizi testleri için danışman hekim Dr. Tamer Çavuş, belirlenen kamp yerine getirilecek. Mart-Ağustos ayları arasında uygulanacak laktak testlerini Dr. Çavuş yapacak.

Taleplerini bu şekilde sıralayan Süreyya, 2007 yılında sadece 3 uluslararası yarışa (Dünya Şampiyonası ve 2 adet Golden League) gireceğini de dilekçesine ekledi.

Süreyya’ya 3 soru

Yurt dışı kampı talebi kabul edilirse; Süreyya Ayhan ile Yücel Kop’a, yurt dışında bulundukları her gün için 85’er dolar, toplamda ise 60 bin 30 dolar harcırah ödenecek. ABD ve Almanya’da kalacak yer, araç kiralama ücreti, benzin vb. gibi masraflar ise yaklaşık 150 bin dolar olarak hesap ediliyor. Bu rakamların toplamı da 200 bin dolara ulaşıyor, ki bu miktar Atletizm Federasyonu’nun 2 milyon dolarlık bütçesinin yüzde 10’una denk düşüyor. Talepleri abartılı bulan federasyon yetkilileri, milli atlete 3 soru yönelttiler ve değerlendirmeyi, alacakları cevaplara göre yapacaklarını belirttiler. Sorular şöyle:

á 1-) Son doping testlerinin sonucu nedir?

á 2-) Katılmak istediğin Golden League yarışları Dünya Şampiyonası’ndan önceki mi, sonraki mi?

á 3-) Dünya Şampiyonası ve Golden League dışındaki organizasyonlarda Türk Milli Takımı forması giymeyi düşünmüyor musun? Mesela Milletler Kupası veya Balkan Kupası için ihtiyaç duyulduğunda milli takıma gitmeyecek misin?

Süreyya bu sorulara tatmin edici yanıtlar verirse, talepleri büyük olasılıkla kabul edilecek. Aksi durumda ise başka bir yol bulunmaya çalışılacak.

Kendi ülkesinde çalışan Elvan’a harcırah yok

SÜREYYA Ayhan 12 ay yurt dışında kamp talep ederken, normalde atletlerimizin, zorunlu olmadıkça yurt dışına gönderilmediği belirtildi. Son Avrupa Şampiyonası’nda 5 bin metrede bronz madalya kazanan Elvan Abeylegesse’nin de aralarında bulunduğu milli atletler, yaz kamplarını Bolu Aladağ’da yapıyor. Kış aylarına denk gelen kamplar ise, ülkemizin yüksek bölgeleri genelde karla kaplı olduğu için yurt dışında yaptırılıyor. Ancak, bu kampların süresi de en fazla 1 ay. Kış aylarında Etiyopya’da çalışan Elvan’a ise, Etiyopya kendi ülkesi olduğu için harcırah verilmediği de kaydedildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz