Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kraliçe Clijsters

Avustralya Açık tek kadınlar finalinde üç numaralı seribaşı Kim Clijsters ile dokuz numaralı seribaşı Li Na karşı karşıya geldi.

MELBOURNE / DHA
SON GÜNCELLEME

MUHTEŞEM FİNALDEN EN GÜZEL FOTOĞRAFLAR

Müsabakada ilk seti 6-3'le Li Na alsa da 6-3 ve 6-3'lük setlerle maçı lehine çeviren Clijsters mücadeleden 2-1 galip çıkarak, şampiyon oldu.

Belçikalı tenisçi karşılaşmaya ace ile başladı. Clijsters'ın oyun tarzına yakın bir oyun sergilemesine rağmen baseline rallilerinde Belçikalı'nın gölgesinde kalan Çinli raket ilk iki oyunu sıfıra karşı kaybetti. İlk sekiz puanı kaybettikten sonra ilk puanını Clijsters'ın servisinde kazanan Çinli tenisçi, Clijsters'ın agresif oyunu ve derin toplarına çok iyi karşılık vererek, oyuna tutundu. Yaptığı kritik vuruşlarla 27 yaşındaki Belçikalı tenisçinin fiziksel sınırlarını zorlayan Li, paralel forehand ile iki kez set puanı yakaladı. İlkini derin backhand'i dışarı vurarak harcayan 28 yaşındaki Çinli raket, ikinci şansında fileye gelen Clijsters'ı geçti ve ilk seti servis kırarak 6-3 kazandı.

Li ikinci setin ilk oyununa iyi başlamasına rağmen sonradan oyundan düştü. İlk sette üç winner yapan Clijsters ikinci setin daha ilk oyunda bu sayıyı ikiye katladı. Belçikalı raket maçtaki ilk çift hatası ile başladığı kendi servis oyununda amatörce bir hata yaparak geri çizgiye düşen topa aut diye durunca servis kırma şansını savuştursa da Li ikinci kez yakaladığı fırsatta hata yaptı. 28 yaşındaki tenisçi rakibinin servisinde ilk puanı almayı başararak mini bir baskı kurdu. Clijsters'ın topu fileye takıp, diğerini de dışarı vurarak iki servis kırma puanı şansı verdiği Çinli raket, çapraza gönderdiği nefis winner ile tekrar eşitledi. İlk iki puanını aldığı servis karşılama oyununda, iki servis kırma şansı yakalayan Belçikalı tenisçi, rakibinin katı savunmasına rağmen yarattığı boşluğu iyi değerlendirdi ve sette avantajı yakaladı. Kim Clijsters, Çinli rakibini hataya zorlayan vuruşları ile vites yükseltti ve servisini kazand. Rallileri ve puanları iyi yöneten Belçikalı raket, yakaladığı ilk serivs puanını da olumlu kullanarak seti 6-3 kazandı ve durumu eşitledi.

Clijsters son sete aynı maçın ilk oyununda olduğu gibi sıfıra karşı kazandığı servis oyunuyla başladı. Üst üste yedi puan kazanarak üç kez servis kırma şansı yakalayan Belçikalı tenisçi, rakibine üst üste iki puan verdi. Li, rakibinin servislerde iki kez çift hata yapmasını iyi değerlendirerek, servis kırdı. Yakaladığı oyun puanını harcadıktan sonra Clijsters'a servis kırma şansı tanıyan Çinli tenisçi, servisini yine kaptırdı. Oyunun kontrolünü yavaş yavaş eline geçiren Belçikalı tenisçi, ikinci sette yakaladığı rüzgarı iyi kullanmaya devam ediyor. Servisine çok rahat tutunan Clijsters, durumu 4-1'e getirerek, maç içindeki güvenini de maksimuma çıkardı. Üst üste dört servisini kaybeden Li, kendi servisine tutunmayı başararak, durumu 4-2'ye getirdi. Belçikalı raket, rakibine sadece bir puan vererek, servis oyununu kazansa da Çinli tenisçi servisine tutundu ve durmu 5-3 getirdi. Şampiyonluk için servis kullanan Kim Clijsters oyunu iki müthiş winner ile açtığı servis oyununu kısa çapraza gönderdiği topla rakibini hataya zorlayarak üç maç puanı yakaladı. Son topta ise Li'nin forehand'i dışarı çıkınca maçı kazanan şampiyonluğa uzanan isim 27 yaşındaki Belçikalı oldu.

Clijsters bu zaferle üç Amerika Açık şampiyonluğunun ardından ilk defa değişik bir grand slam zaferine ulaşmış oldu. Avustralya Açık tek erkekler finali ise yarın Novak Djokovic ile Andy Murray arasında oynanacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz