TEKİRDAĞ HABERLERİ

Kral’ın Yaptığı Oyma Koltuğa Büyük İlgi

IHA
15.07.2015 - 10:56Son Güncelleme :

RAKOCZİ MÜZESİNDE ZİYARETÇİLER TARAFINDAN EN ÇOK İLGİ GÖSTERİLEN ESER İSE RAKOCZİNİN KENDİ ELİYLE YAPMIŞ OLDUĞU OYMA KOLTUK.

IHA

Macaristan Prensi II. Ferenc Rakoczi’nin kendi elleri ile yaptığı oyma koltuk büyük ilgi görüyor.
Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa’da zamanında Macaristan Prensi II. Ferenc Rakoczi’nin evi olan ve günümüzde Macar Kralı’nın hatıralarının, kullandığı eşyalar ile birlikte kendi yaptığı eşyaların sergilendiği müzede bulunan oyma koltuk yoğun ilgi görüyor.
Rakoczi Müzesi’ne ziyarete gelenler en çok Macar Kralı’nın kendi eliyle yapmış olduğu oyma koltuğa ilgi gösterirken müzede bulunan ve orijinal olan alaturka tuvaletin yanı sıra kuyu bileziği ile çıkrık takımı da ziyaretçilerin dikkatinden kaçmıyor.
Rakoczi’nin kendi elleriyle yaptığı oyma koltuğa ziyaretçilerin ilgisinin yoğun olduğunu ifade eden müze görevlisi Ali Kabul, "İçinde bulunduğumuz bina Rakoczi Müzesi diye bilinen Tekirdağ’ın en özel ve seçkin yerlerinden birisidir. 18. yüzyıl Osmanlı sivil mimarisinin belki de Türkiye’deki çok az kalmış örneklerinden bir tanesidir. Müzede bulunan bazı eşyalar burada bulunmuş Rakoczi’ye ait eşyaların kopyasıdır. Burada ziyaretçiler için en çok ilgi gören üç eşyadan bahsedebiliriz. Macarların en çok ilgi gösterdiği müzenin ikinci katında bulunan Rakoczi’nin kendi eliyle yaptığı ağaç oyma koltuktur. Macar turistlerin en çok ilgi gösterdiği merakla incelediği eşya oyma koltuktur. Bunun dışında iki objeden bahsedebiliriz. Mutfakta kuyu da bulunan kuyu bileziği ile çıkrık takımı orijinaldir. Bir de müzenin girişinde eski alaturka yekpare mermerden oyma Türk tuvaleti de o günden kalan orijinal ürünlerdendir" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Kral’ın Yaptığı Oyma Koltuğa Büyük İlgi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kral’ın Yaptığı Oyma Koltuğa Büyük İlgi haberi güncellenecektir.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:17
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:26
Sayfa Başı