Dünya Haberleri

  Kral Hüseyin'den şaşırtan su mesajı

  Meltem ÖZDEMİR / İSTANBUL
  02.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ürdün Kralı Hüseyin, İstanbul'da düzenlenen Su Zirvesi'ne sürpriz bir mesaj göndererek, Fırat nehri sularının Türkiye, Suriye ve Irak arasında ‘‘eşit dağıtımı’’ için uluslarüstü bir komisyon kurulmasını önerdi.

  Cumhurbaşkanı Demirel'in himayesinde İnternational Herald Tribune Gazetesi'nin düzenlediği ‘‘Su Zirvesi’’nin dünkü toplantısında Ürdün Ticaret Sanayi ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hani Mulki söz alarak Kral Hüseyin'in mesajını okudu.

  Kral Hüseyin mesajında, su sorununun Orta Doğu'da çok yakında yeni savaşlara neden olabileceği yolundaki iddiaları hatırlattıktan sonra ‘Bence böyle olmamalı. Bölgemizde her geçen gün artan su talebi, herkesin yararlandığı şeffaf bir işbirliğine yol açmalı. Bu işbirliği çerçevesinde herkes birbirinin haklarına saygılı olmalı ve su kaynaklarının eşit biçimde dağıtımı gerçekleştirilmelidir. Suriye, Irak ve Türkiye için hayati olan Fırat gibi su kaynaklarının eşit biçimde kullanımı ve dağıtımının düzenlenmesi için uluslarüstü bir komisyon kurulması ciddiyetle düşünülmelidir. Tuna Komisyonu örneğinde suyun çatışma değil, işbirliği kaynağı olduğunu gördük.’ diyor. Mesaj Türk heyeti tarafından hayretle karşılandı.

  IRAK BİLDİRİ DAĞITTI

  Su Zirvesi'nde, Irak heyeti de kuliste bir bildiri dağıtarak su sorununu gündeme getirdi. ‘Irak Görüşü’ başlığını taşıyan bildiride, GAP projesiyle birlikte Türkiye'nin Fırat'tan çok büyük miktarlarda harcama yaptığı, bu durumun Dicle ve Fırat'ın aşağı kıyı ülkeleri olan Suriye ve Irak'ı tehdit ettiği kaydedildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı