Kral Arthur gerçekmiş

Birce BORA
04.09.2015 - 11:06 | Son Güncelleme:

Britanya’nın en ünlü mitolojik karakterlerinden biri olan ve efsanelerde 5-6. Yüzyılda Britanya adasında yaşadığı, yuvarlak masa şövalyelerin yönettiği, Excalibur isimli büyülü kılıcı kullandığı ve ihanet sonucu öldürülünce de Avalon adı verilen bölgeye gömüldüğü anlatılan Kral Arthur’un gerçek bir tarihi karakter olduğu iddia edildi.

İspanya’daki Navarre Üniversitesi için çalışan Kelt kültürü uzmanı ve filolog Dr Andrew Breeze, 9. Yüzyılla Galli Nennius’un kaleme aldığı “Britanyalılar’ın tarihi” isimli latince eseri inceledikten sonra efsanevi Kral Arthur’un gerçek bir tarihi kişilik olduğu sonucuna vardığını açıkladı.

Araştırmacı günümüzde “Kral Arthur” adıyla tanınan kişin aslında bir monark değil general olduğunu, 5-5. yüzyıllarda Northumberland ve Güney İskoçya bölgelerinde bir çok savaşta önemli rol oynadığını ve yaşamını Strathclyde’de sürdürdüğünü iddia etti.

Kral Arthur gerçekmiş

Breeze söz konusu kitapta Arthur’un savaştığı 9 farklı bölgenin listelendiğini ve uzun araştırmalar sonucunda bu 9 yeri de isimlendirmeyi başardığını söyledi.

Konuyla ilgili Independent gazetesine konuşan Breeze “Elde ettiğimiz sonuçlar devrim yaratacak nitelikte. Arthur artık efsane değil tarihin bir parçası. Özellikle de İskoçya tarihinin bir parçası” dedi.

İngiliz akademisyen “ O Güney İskoçya’da yaşayan bir Britanyalıydı ve bütün savaşlarını da bu dar bölgede yapmıştı. Ancka o İngilizler’le savaşmıyor, Edinburgh ve Carlisle çevresindeki diğer Britanyalı halklarla savaşıyordu. Ve elbette o bir kral değildi. O cesur bir generaldi ve kısa sürede efsaneye dönüşmüştü” dedi.

Bir çok akademisyen Breeze’in bulgularının hatalı olduğunu ve Kral Arthur “efsanesinin” Breeze’in kaynaklarının dayandığı 9. Yüzyılda bile Britanya kültürünün bir parçası olduğunu söylese de Breeze bu eleştirilerin kendisini yıldırmadığını belirtti ve “Yeni fikirler her zaman tepkiyle karşılanır” dedi.

Breeze’in araştırması Leeds Üniversitesi’nin çıkarttığı Northern History isimli akademik dergide yayınlandı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı